Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Ja Kush Janë Vipat Shqiptarë Që Agjëruan Ramazanin...


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  11
[17-07-2015]
Isida Mollaymeri është një prej balerinave më të mira në teatrin e Operës dhe Baletit. Ka rreth 14 vjet mbi skenë dhe falë punës, dhuntisë; ajo gëzon një profil publik.

Ajo është një vajzë me shumë jetë, hobi dhe miq dhe pak kujt ja pret mendja që me ritmin dhe stilin e jetës së saj, ajo të ketë devotshmëri absolute ndaj një besimi fetar. E besoni apo jo, Isida është një praktikante e fesë islame dhe për të 9-tin vit kryen detyrimin e agjërimit.

Sot Iftari për Isidën u shtrua në shtëpinë e Artenisës. Vajzat janë shoqe prej fëmijërisë. Edhe pse Artenisa nuk agjëron, çdo vit fton mikeshën në një Ifar gjatë muajit të Ramazanit.

Duket sikur besimin islam e identifikon tradita, mosha e madhe, por në fakt ka shumë të rinj të përkushtuar dhe të devotshëm deri në sakrificën e agjërimit, çka është një praktikë shumë e fortë për këdo që e merr përsipër dhe beson në të.
Por kohët e fundit janë të shumtë personazhet publik, të cilët kanë shfaqur këtë anë të tyren të panjohur më parë.

Ndoshta shumë pak u shkon në mendje që këngëtarja Çiljeta Xhillaga, i është drejtuar besimit islam. Jo vetëm që ajo agjëron, por po shihet gjithnjë e më shpesh mbrëmjeve në xhami ku shkon për t’u falur.

Ndërkohë, edhe pse jo me impenjim të plotë të të gjithë muajit, Zaimina Vasjari mban ramazan.
Por, të devotshëm në besim dhe praktikën e agjërimit janë, Sidrit Bejleri, Marin Orhanasi, Majlinda Bregu, Esmeralda Shkjau, Enkelejd Alibeaj, Shpëtim Idrizi e shumë personazhe të tjerë të njohur për publikun shqiptar.
 (Indeksonline)Komente mbi këtë artikull


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet