Më mbaj mend (për 1 muaj)

Merita Halili - Rituali Nuses Dhe I Dhendrit

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Te shtunen te dielen mroma x2

O nusen ç'e stolisi nona x2

Ç'e stolis ç'e porosit x2

O nona vet o e ka rrit x2

...

Rrushi i kuq o i bukur o x2

Dil se po t'therresin o x2

Thuji o te me presin o x2

Sa ta hudhim vellen o x2

...

O udhe e mbar
O krushku i par x2

O na i thuj nuses
Mos na qaj x2

Udhe e mbar
O krushku i dyt x2

O na i thuj nuses
T'na ngrej kryt x2

Kur e ke nermen me ardh
Moj vetull njal x2

Kur te çoje dhondrri fjal
Moj vetull njal x2

O moj goc e bukur o
Qe t'na vish si flutur o

E t'na ndriç
E bukur o x2

...

O ja dhonderr shtylle e shtepis x2

O hiq rrobet e beqaris x2

Vish rrobet e dhonderris x2

E beqarnin ta qajsh me lot
Nusja e re u dashka fort

...

Ulu mal o ulu mal o
Te dali hona
O mali ulet mali ulet
E hona s'duket

O ç'pate hon o ç'pate hon o
Qi u vonove
O nodha larg o nodha larg
O pertej Stambolle

...

Mun ke ara moj ke tagjia x2

Po na priste moj shoqenia x2

O shoqenia moj me shamia x2

Hije te paska moj bukuria x2

...

Kush kercen napolonin x2

Gocat e kapedonit x2

Ti me marrsh te ligat
E mu bofsh kurban
E jaronit isha
E xhanonit jom x2

Jara na na na nina
E gushen me temina
Jara na na na nina
E komet me skarpina x2

...

Ke ura e Shijakut
Mblodha ca qershija x2

Do t'ja rruj arshikut
Meze per rakija x2

Jari jari nani
O te keqen e
Po s'ma deshe gocen e
Vrafsh veten e x2
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)