Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vaçe Zela - E Dua Vendin Tim

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Lart në male sa të zbardh agimi
Du' t'a shoh e t'a sodis kët' dhé
Si andrroi plot frymëzim Naimi
Du' t'a shoh si zgjohet në hare

Para sysh më shtrihen fushat e arta
Brigjet kaltëroshe dhe kantiere
Shtylla të çelikta, pisha të larta
Porsi roje që nu flenë një herë

N'rruget e jetës
Kalon shtigje
Dllgë e maja
O atdhe

Ref:
Ndaj zgjohem plot gaz
ndër agime
Ndaj zgjimit i k'non
Kënga ime
Zëmra me rreh
O toka ime për ty
Andrrën ma t'bukur andrroj

E zgjohem per ty ndër vegime
Ngjallen përsëri sa kujtime
zëmra më rreh
O toka ime per ty
Kangën ma t'bukur këndoj

Bari' njomë sa mugullon nga toka
Mal' i larte kur mbushet me dëbore
si rreke nga zëmra ç'më buroka
Melodi' e vendit Arbenor

N'rrugët e jetës
Kalon shtigje
Dllgë e maja
O atdhe

Ref:
Ndaj zgjohem plot gaz
ndër agime
Ndaj zgjimit i k'non
Kënga ime
zëmra më rreh
O toka ime per ty
Andrrën ma t'bukur andrroj

E zgjohem për ty ndër vegime
Ngjallen përsëri sa kujtime
zëmra më rreh
O toka ime për ty
Kangen ma t'bukur këndoj
Bari' njomë sa mugullon nga toka
Mal' i lartë kur mbushet me dëbore
si rrëke nga zemra ç'më buroka
Melodi' e vëndit Arbënor..
Melodi' e vëndit Arbënor
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)