Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vaçe Zela - Mesuesi Hero

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Mesuesi ne kenge do rroje perhere,
Se ra per driten tone,
Si komisari i saj
Ne keto gryka e zaj.

Luleshqerra kryet mbeshtet mbi lapidar,
Ku djali i maleve ka ra,
Ku djali i drites, malesise,
Mbet komisar…

Djemte qe mesoi ai
Do behen burra
Vajzat sokolesha.
Do ligjerojn’ gurra
E si bar do rritet kenga.

Po mesuesi si kenge do rroj’
Perhere e si pishtar do rroje,
Perhere do rroje se ra
Per driten tone.
Si komisar i saj
Ne keto gryka e zaj.

Luleshqerra
kryet mbeshtet mbi lapidar
ku djal’i maleve ka ra,
ku djal’i drites, malesise mbet komisar.
Per kete hero i kengeve
Hero i kengeve,
Hero i kengeve, hero i kengeve,
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)