Më mbaj mend (për 1 muaj)

Violeta Kukaj Retkoceri - Ismet Gashi

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Syte i mbante lart drejtuar qiellit
Me fjale urtesie ndjellte lirine
Me dashuri gjalle e mbante shpresen
Per Kosoven e tij ne petkun e ri

Kur u skuqen dhe valet e Drinit
Nga gjaku i djemve te Dukagjinit
Kur qielli gjemonte nga predhat
Bresheri

Kur u shua dhe vaji i foshnjes
Kur u shua gjemimi i nenes
As atehere nuk u shua shpresa
Per liri

Syte i mbante lart drejtuar qiellit
Me fjale urtesie ndjellte lirine
Me dashuri gjalle e mbante shpresen
Per Kosoven e tij ne petkun e ri

Kur u vershuan hordhite gjakatare
Sollen vdekjen e zjarrin e ferrin
Nuk u tremb zemra e shqiptarit
Luftetarit

Dhe qendroi ne radhen e pare
I flijuar per token shqiptare
Ismet Gashi sebashku me djemte
E anes se Drinit

Kur vershuan hordhite gjakatare
Lan Dovicen shkrumuan ne zjarre
Nuk u tremb zemra e shqiptarit
Luftetarit

Dhe qendroi ne radhen e pare
I flijuar per token shqiptare
Ismet Gashi sebashku me djemte
E anes se Drinit
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)