Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gold AG - Ndihmoje Jetimin

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
N’ket bote kalimtare koha po kalon
A e falenderojm Zotin sa e meriton
Varfnia e vendit ta dridh at lekur
Por shpresa besimtarit nuk i vdes kurr
Dera e skamnorve saher ka trokitur
Fytyra jote quhet mysafir i shumpritur
Sa lot neper faqe t’nanav kan piku
E me zemer tu thon vlla krejt na kan harru
Fmija qaj nanen e nana qaj fmin
Qe se kan as buken e nuk e kan as shpin
Djersa e shqiptarve qe derdhet ne tok
Jepet per ata qe nuk kan kulm mbi kok
Na ka msu Profeti per vleren e jetimit
Ku loti i merzis kthehet nlot gezimi
Kush po i qan hallet e i del zot vatanit
Nje emer me shum zemer Jetimat e ballkanit.

Ka pa nan e bab pa vlla e pa moter
As pa ni cop buk vet me honger nsofer
Jeton familja pa ja shtri doren kerkujt
Le ta qel deren nana bre se shum na ka vujt
E nanes me bija kur i kthehet nje shpres
Shkon te vorri babes thot u bom me banes
Sa familje deshmoresh sa ushtar e veteran
Qe cdo gja qe paten e lan nket vatan
Kur qet lot burri qet lot edhe guri
Keq kena met hoxh jem mshtet per muri
Kush perkujdeset per buk e per veshje
Kur loti Qendrimit kthehet ne buzqeshje
Kur kushtet e familjes jan teper trana
Kur fmija nuk din pse po i qan nana
Kur djersa shqiptarit po kthehet n’kete gezim
Xheneti Firdeus qoft i vetmi shperblim.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)