A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Korab Shaqiri

Vendlindja: Prishtine  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 31 Vjeç
Ditëlindja: 23 Korrik 1986
Shenja e Horoskopit: Gaforrja

Këndon kryesisht: Pop

Korab Shaqiri është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Korabi u rrit ne Skenderaj, me nje dashuri te madhe per Muziken pasi qe edhe Babai i tij, eshte nje muzikant i njohur-dhe shum i dashur ne te gjitha trevat Shqiptare. Familja e tij perbeht nga Nena [Flora Shaqiri], Babai [Ilir Shaqiri] dhe tre vllezeri, Gojarti, i dyti eshte Korabi dhe Drenasi. Korabi interesimin e tij per muziken e ka pasur qysh ne moshen e femiris, por qe te merret me seriozisht ai u regjistrua ne Akademin e Arteve ne Tiran. Mbas perfundimit te fakultetit ai fillon te shfaqet ne te gjitha mediat me prestigjioze Kosovare duke ja thyer zemren me mijra te rinjeve dhe te rejave. Kenga e tij e par eshte "Banesa e vogel",ku per her te par u shfaq ne RTV 21 ne programin e Naim Abazit, ku aty luajti edhe me piano. Korabi te gjitha kenget e tij,i ka ber vet-perveq qe ben keng per veten e tij, ai po ashtu ben keng edhe per kengtar te njohur te Estrades Son. Tekstet e kengeve te Korabit te shumten e rasteve i shkruan Ilir Shaqiri, por edhe miku i Korabit Ilir Kabashi, por duke mos harruar se Korabi ka qen tekstshkresi i Kenges "Puthja e Hatrit". Por at qe pak nga ne e dim eshte se Korab Shaqiri ka komponuar edhe Himnin Shtetror , ku edhe mori vendin e III. Korabit i pelqen muzika, e filmave dhe siq thot ai per ket arsye shikon shum filma, dhe qe i shikon me nje profesionalizem te madh. Kenga e dyt eshte "A dalim sonte?" nje titull mjaft karakteristik, dhe i zakonshem ne Kosove. Deri me tani ai ka realizuar dy klipe qe u lansuan ne te gjitha kanalet televizive Shqiptare. A thua qka e ben te veqant ket njeri, qe per nje koh kaq te shkurter te karieres se tij muzikore te bej per vete kaq shum fansa.!! A thua se so ndjehet me ket sukses te arritur apo eshte i etur per suksese me te medha? Korabi degjon edhe muzik klasike si te Shopenit, Moxartit, Bahut e shum njerzve te medhenj te muzikes klasike ne rangun Boteror.

Në Nëntor 2008, Korab Shaqiri merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Puthja E Hatrit".

Në Dhjetor 2008, Korab Shaqiri merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Banesa E Vogël".

Në Maj 2009, Korab Shaqiri merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Te Kam Gjetur".

Në Dhjetor 2009, Korab Shaqiri merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Te Kam Gjetur".

Në Nëntor 2009, Korab Shaqiri merr pjesë në Çelësi Muzikor 3 me këngën "Te Kam Gjetur".

Më datë 28 Tetor 2009, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Flet Ky Qytet". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Korab Shaqiri u paraqit në këto festivale: VFM 2010 (2010), Zhurma Show 2009 (2009).

Në Maj 2010, Korab Shaqiri merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Vetem Ti (Ta Kam Falur Dashurinë)".

Në vitin 2009, Korab Shaqiri publikon albumin "Te Kam Gjetur".

Në Dhjetor 2010, Korab Shaqiri merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Veren E Kaluar".

Më datë 29 Mars 2011, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Ska Me Dy Luge".

Më datë 1 Korrik 2012, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Ritakimi". Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Korab Shaqiri merr pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Në Tetor 2013, Korab Shaqiri merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Dashurine Ta Jap Hua".

Në Maj 2013, Korab Shaqiri merr pjesë në Top Fest 10 me këngën "Lorina", në bashkëpunim me Arbër Zeka.

Më datë 24 Shkurt 2014, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Tina". Muzika e këngës u punua nga vetë Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Gojart Ferati, ndërsa për orkestrimin u kujdes Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga Video Art. Me këtë këngë, Korab Shaqiri merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 3 Mars 2014, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Vetmia". Teksti u shkrua nga Gojart Ferati.

Më datë 3 Mars 2014, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Per Ty Jetoj".

Më datë 6 Korrik 2014, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Welcome To Albania". Muzika e këngës u punua nga vetë Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Korab Shaqiri, Ilir Shaqiri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Barok Studio.

Më datë 14 Shkurt 2015, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Nisu E Shko".

Më datë 10 Korrik 2015, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Shokët E Mi". Muzika e këngës u punua nga Korab Shaqiri, Yll Limani, teksti u shkrua nga Korab Shaqiri, Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 7 Maj 2016, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Koha E Rinise". Muzika e këngës u punua nga Ilir Shaqiri, teksti u shkrua nga Ilir Shaqiri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 23 Qershor 2017, BimBimma publikon videoklipin "Gjame", në bashkëpunim me Korab Shaqiri.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  ismeti19  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  168

  • Korab Shaqiri ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Korab Shaqiri »
teksteshqip.com © 2007 - 2018