A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Flladi Korçës Time

E di, në këtë kohë pranvere,
Degët hap përpara portës,shtëpisë.
Luan koncerte me uvertura vere,
Me tjegullat në majën e çatisë.

Lejleku do vijë dhe do gjejë folenë,
Me xhkarpa do fillojë ta riparojë.
Ta ketë më të lartën ballkon – skenë,
Botën e madhe nga lart ta shikojë.

Lejleku ka ardhur nga mërgimi,
Në folenë e tij në vjetër përmbi lis.
Mua në Florida po më zë trishtimi,
E mallin shtegëtar për në Korçë nis...

Shpirti ka ikur,dhe pse trupi s’leviz!

- poezi nga Lana Dembo


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019