Më mbaj mend (për 1 muaj)

Leonard Cohen
(1934-2016)
  • Emri i Vërtetë:
  • Leonard Norman Cohen
  • Vendlindja:
  • Quebec 
Nuk ka akoma asnjë votë

Leonard Cohen është këngëtar i huaj i njohur. Leonard Norman Cohen ishte një këngëtar-kompozitor kanadez, poet dhe romancier. Puna e tij hulumtoi fenë, politikën, izolimin, seksualitetin dhe marrëdhëniet romantike. Cohen u fut në sallën e famës së muzikës kanadeze, në kanalin kanadez të këngëtarëve të famshëm dhe në sallën e famës Rock and Roll. Ai u investua si një Shoqërues i Urdhrit të Kanadasë, nderi më i lartë civil i kombit. Në vitin 2011, Cohen mori një nga Çmimet e Prince of Asturias për letërsinë dhe çmimin e nëntë Glenn Gould.

Cohen ndoqi një karrierë si poet dhe romancier gjatë viteve 1950 dhe në fillim të viteve 1960; ai nuk nisi një karrierë muzikore deri në 1967, në moshën 33 vjeç. Albumi i tij i parë, Songs of Leonard Cohen (1967), u pasua nga tre albume të muzikës popullore: Këngët nga një dhomë (1969), Këngët e dashurisë dhe Hate (1971) dhe New Skin për Ceremoninë e Vjetër (1974). Regjistrimi i tij i vitit 1977, Vdekja e një Njeriu për Zonja ishte bashkë-shkruar dhe prodhuar nga Phil Spector, i cili ishte një lëvizje larg nga tingujt e mëparshëm minimalë të Cohen. Në vitin 1979, Cohen u kthye me Këngët më të fundit tradicionale, të cilat përzier stilin e tij akustik me ndikimet jazz dhe orientale dhe mesdhetare. Ndoshta kënga më e famshme e Cohen, "Hallelujah" u lirua për herë të parë në albumin e tij të studimit "Various Positions" në vitin 1984. Unë jam njeriu juaj në 1988 shënoi Cohen për prodhimin e sintetizuara dhe mbetet albumi i tij më popullor. Në 1992, Cohen lëshoi ​​ndjekjen e saj, The Future, e cila kishte tekst të errët dhe referenca ndaj trazirave politike dhe sociale.

Cohen u kthye në muzikë në vitin 2001 me lirimin e Ten New Songs, e cila ishte një hit i madh në Kanada dhe Evropë. Albumi i tij i 11-të, I dashur Heather, pasoi në vitin 2004. Pas një vargu të suksesshëm të turneve midis 2008 dhe 2013, Cohen lëshoi ​​tre albume në katër vitet e fundit të jetës së tij: Idetë e Vjetër (2012), Problemet Popullore (2014) dhe You Want It Darker (2016), i fundit prej të cilit u lirua tre javë para vdekjes së tij.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet