Lil Wayne
Lil Wayne
Lil Wayne
 • Emri i vërtetë:
 • Dwayne Michael Carter, Jr.
 • Vendlindja:
 • New Orleans
 • Jeton në
 • SHBA
 • Mosha:
 • 40 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 27 Shtator 1982
 • Horoskopi:
 • ♎ Peshorja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Lil Wayne është këngëtar i huaj shumë i njohur. Dwayne Michael Carter, Jr., i njohur me emrin e tij në skenën Lil Wayne, është një rapper amerikan nga New Orleans, Luiziana. Në vitin 1991, në moshën nëntëvjeçare, Lil Wayne u bashkua me Cash Money Records si anëtari më i ri i etiketës dhe gjysma e duetit të B.G.'z, bashkë me shokun e ri të rapporterit të New Orleans, Lil 'Doogie. Në vitin 1996, Lil Wayne formoi grupin jugor të hip hop Hot Boys, me etiketën e tij Cash Money, Young Turk dhe Lil 'Doogie (i cili tani shkon nga B.G.). Hot Boys debutuan me Get It Si U Live! po atë vit. Lil Wayne fitoi shumicën e suksesit të tij me albumin më të madh të shitur të grupit Guerrilla Warfare (1999). Së bashku me artistin kryesor të Cash Records, Lil Wayne është gjithashtu shefi ekzekutiv (CEO) i imazhit të tij, Young Money Entertainment, të cilin e themeloi në vitin 2005.

Albumi i vetëm i debutimit të Lil Wayne, Tha Block Is Hot (1999), u certifikua nga platina nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA). Albumet e tij në vijim, Lights Out (2000) dhe 500 Degreez (2002), janë certifikuar prej ari. Ai arriti një popullaritet më të lartë me albumin e tij të katërt Tha Carter (2004) dhe paraqitja e tij në Dhjetorin e Destiny's Child, "Soldier", në të njëjtin vit. Albumi u pasua nga Tha Carter II (2005) dhe disa mixtape dhe bashkëpunime gjatë gjithë vitit 2006 dhe 2007. Albumi i gjashtë i Wayne Tha Carter III (2008), u bë albumi i tij më i suksesshëm deri më sot, me shitjet e javës së parë prej mbi një milion kopjesh Shtetet e Bashkuara. Albumi përfshin numrin një të vetëm "Lollipop", si dhe "A Milli" dhe "Got Money", dhe fitoi çmimin Grammy për Best Rap Album.

Pas suksesit të Tha Carter III, Wayne vendosi të regjistrojë një album rock-esque me titull Rebirth. Albumi, i lëshuar në vitin 2010, u certifikua nga RIAA, pavarësisht nga një përgjigje kritike përgjithësisht negative. Në mars të vitit 2010, Lil Wayne filloi të vuante një dënim me burg prej 8 muajsh në Nju Jork, pasi u dënua për posedim penal të një arme të shkaktuar nga një incident në korrik 2007. Albumi i tetë i Wayne I Am Not a Human Being (2010), u lirua gjatë burgosjen e tij. Albumi i tij i vitit 2011 dhe i pari pas lirimit të tij, Tha Carter IV, shiti 964,000 kopje në javën e parë të disponueshmërisë në Shtetet e Bashkuara. Përfshin teke "6 Foot 7 Foot", "How to Love" dhe "She Will". [5] Më 27 shtator 2012, Lil Wayne kaloi Elvis Presley si mashkull me më shumë emisione në tabelën Billboard Hot 100, me 109 këngë. Albumi i njëmbëdhjetë i studios i Lil Wayne, Tha Carter V është vonuar shumë herë dhe nuk ka asnjë datë të lëshimit konkret.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 1