Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Maliq Herri

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  4
(1923-2004)  
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
BIOGRAFIA: Maliq Herri është një këngëtar dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Maliq Herri lindur ne Tirane, vjen nga një familje muzikore - dy vëllezërit e tij Hasan Herri dhe Fadil Herri kënduan në kor. Talenti i tij vokal u zbuluar qe ne femijri. Si solist ai u paraqit para publikut, në vitin 1939 në Radio Tirana, së bashku me korin, të udhëhequr nga Pjeter Dungu . Në vitet 1940-1945 ai ka studiuar nën drejtimin e Tefta Tashko. Ai ishte aktiv në lëvizjen e rezistencës në vitin 1944, Kori i ka kryer si partizan solist, në...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Refat Lleshi

Pandi Peleshi

Pandi Zguro

Agim Duro

JMC

Akrep1

Philip

Acarusi

Toni-H Aka Tb

Erlind Zeraliu

Tags: Maliq Herri


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet