Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Audio

Video Link

Mimoza Shkodra - Lamtumirë


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Lamtumirë" kënduar nga Mimoza Shkodra.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Mimoza Shkodra i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Inva Mula - Lamtumirë

Nënë e dashur, lamtumirë
Ju le shënde’n miq të mi
Më djeg, o, një fuqi e dlirë
Drejt të përflakurës Indi…
Dhe anija lehtë lehtë lundron
Pret valët e detit të trazuar,
Për herë të fundit syri vrojton
Brigjet e Evropës së hakërruar


Më 5 shtator bëhen 18 vjet nga vdekja e nobelistes dhe humanists shqiptare Nënë Tereza dhe është pikërisht kjo datë që shqiptarët do të bekohen me një himn që do t’i bashkojë të gjitha trevat shqipfolëse.

Një himn i krijuar nga vargjet e poezisë që Nënë Tereza shkroi në vitin 1928 teksa përshkonte rrugën prej Irlandës në Kalkutë.

Vargjet e poezisë së saj “Lamtumirë” do të interpretohen nga sopranoja shqiptare me famë botërore, Inva Mula me kompozitor Lorenc Antoni.

Promovimi zyrtar i himnit është planifikuar që të bëhet në ditën botërore të bamirësisë dhe në përvjetorite 18 të vdekjes së nobelistes Nënë Tereza, pra më 5 shtator në Prishtinë.Ngjarje që për soprano Inva Mula shënon një ditë të vecantë.

Inva Mula: Ky është një projekt që na takon të gjithëve dhe ne sot e incizojmë himin e Nënë Terezës, është hapi i parë nën tinkujt e bukur të Genc Tukicit që është edhe motori kryesor i kësaj iniciative.

Rasim Sopi - Lamtumirë

Ishim te pa Ndare ne Dy deri Dje
E sot e kthen Koke behesh se sme njeh

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.


Dy zemra ne jet munde te dashurohen edhe mund te ndahen edhe te bashohen

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Me kujtohet Ndarja jon ne errsir
Me kujtohet fjala e fundit Lamtumir oh Lamtumir oh Lamtumire oh Lamtumire.

Agron Berisha - Lamtumirë

Ndegjo zemren time
qe te don,
Ajo thret se
ty s'te harron.

A tkujtohet koha
kur kishim lumturi
thell ne shpirt
ajo ra n'dashuri.

Tash heshtja
ne ket nat zotron,
tash ndarja
endren e largon

Lamtumir,lamtumir
ti po shkon

Ndegjo zemren time
qe te don,
ajo thret
se ty ste haron

A tkujtohet koha
kur kishim lumturi
thell ne shpirt ajo ra n'dashuri

ref:
Tash heshtja
ne ket nat zotron
tash ndarja
endrren e largon

Lamtumir,lamtumir
ti po shkon

Mos qaj xhan
ndarja nshpirt me vran
mos qaj te them
ndarja dhemb,
Tlutem mos loto
ndalu e duro
fort mperqafo
Lamtumir

Mos qaj xhan
shpirti mos ....
mos qaj them
Tlutem mos loto
ndalu e duro
fort perqafo
Lamtumir

T'lutem mos loto
mbaju e duro
Lamtumir ,lamtumir


teksteshqip.com © 2007 - 2017