Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mustafa Ymeri

Mustafa Ymeri
  • Vendlindja:
  • Shkup 
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 9 Korrik 1981
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♋ Gaforrja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.6 / Votuan:  5
Këndon kryesisht: e lehtë klasike

Mustafa Ymeri është këngëtar i njohur. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa shkollën normale të muzikës e mbaroi në QASHMB “Ilija Nikollovski Lluj” në Shkup në degën e solo – këndimit. Akademin e muzikës e mbaroi në vitin 2008 në Universitetin “Shën Kirili dhe Metodi “ në Shkup në degën e solo- këndimit te prof: Millka Eftimova dhe Biljana Jakimovska dhe aktualisht është në studimet pasdiplomike në Shkup.
Punon si udhëheqës i katedrës shqipe dhe prof.i solo-këndimit dhe teknikës vokale në shkollën e mesme të muzikës Ilija Nikollovski Lluj në Shkup, është nënkryetar i Shoqatës së artistëve muzikor shqiptar në Maqedoni dhe këshilltar muzikor në Qendrën Informative Kulturore në Shkup.
Deri tani ka realizuar një album të titulluar i publikuar ne 2004 “BIEN TRI DAHIRE”, dhe ka realizuar katër videoklipe të këngëve nga po ky album (Shqetësimi, Bien tri dahire, Harrom pak nga pak dhe Po qan vasha)
Albumi më i ri është i titulluar, “Mustafa Imeri – Tenor”, album i cili përmban tetë këngë, katër në gjuhën shqipe dhe katër në gjuhën italiane.

KONCERTE TE MUZIKËS KLASIKE:

2003 – Shkup (Koncert me filharmoninë e Maqedonisë për ditën e UN)
2004 - Koncert me orkestrën e mandolinave të dirigjentit Ramadan Shukri
2005 - Interfest Manastir (festival i muzikës klasike)
2008 - Opera Venus Villiams në verën e Ohrit (Teatri shqiptar)
2009 - Koncert në Verën e Shkupit me orkestrën kamertale te operës së Maqedonisë
2011 – Galla Кoncert me Big Band-in, orkestri i Radiotelevizionit te Kosovës në Shkup

Në Dhjetor 2006, Besiana Mehmedi & Mustafa Ymeri marrin pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Kepi I Shpresës Së Mirë".

Më datë 26 Gusht 2010, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "Nje Shekull Dashuri". Muzika e këngës u punua nga Selami Kolonja, teksti u shkrua nga Selami Kolonja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Robert Bilbilov. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Më datë 12 Mars 2011, Mustafa Ymeri publikon videoklipin "Harrom Pak Nga Pak".

Në Dhjetor 2020, Mustafa Imeri merr pjesë në Nota Fest 2020 me këngën "Sonata".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0