Naim Frashëri Poezi
Naim Frashëri

Tema: Poezi Shprese


Përse?

Pse s'vjen o dit'e mirë
Pse vallë nuk vjen?
Gjer kur ne errësirë?
Mos Zoti te pëlqen?

As hidhe gardhë,
Dhe shpejto pakë
O dit'e bardhë,
Dhe jakë,jakë

Se te pres,
Nuk vdes

Jak'o dit'e uruar
Që lind nga perendon,
At'an e ke ndrituar
E ne pse na harron

Dritëz'e jetës
Edhe e motit
Dhe se vertetës,
Dhe gaz i zotit,

Ndritna
E zjgohna

- Poezi nga Naim Frashëri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 11