Nexhat Halimi Poezi
Nexhat Halimi

Sillem Dhe Digjem

vrasësi është ai nga pidhi i së ëmës i shfaqur
ta kafshojë mollën e kuqe të besimit në gem
ta rrëzojë nga qielli i ëndrrës yllin e vjetër agon

vinte të merrte çdo gjë nga yrti yt
të merrte çdo gjë nga gjaku yt nga zjarri yt
ti nuk je vrasësi në asnjë mënyrë s`je
ti mbroje cicën dhe pikën e qumështit

më zgjohej e kumbonte për brigje të zemrës
një zë i brendshëm shqisa e gjashtë
sillem rreth vetes në majë të gjilpërës
sillem dhe digjem dhe fluturoj mbi toplicë

mblidhja një e një kafkat e çara nga vetëtimat
në zgavrat e syve të tyre mblidhja bozhuret e gjakut
dritën e tim et dhe të tim gjysh
nga lundrojnë lumit në varkë të letrës

a do të arrijnë ta shkruajnë atë që ra

- Poezi nga Nexhat Halimi{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0