Nikollë Nikprelaj
Nikollë Nikprelaj
Nikollë Nikprelaj
  • Vendlindja:
  • Triesh
  • Jeton në
  • Mali i Zi
  • Mosha:
  • 63 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Maj 1960
  • Horoskopi:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Nikollë Nikprelaj është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Nikollë Nikprelaj është këngëtar i njohur nga Trieshi i Malësisë së Madhe. Nikolla gjithmonë ka pasur pasion për këngën, ai filloi të këndoi si profesionist në vitet e vonshme të rinisë. Nikolla poashtu është udhëheqës
i grupit folkloristik "Besa Trieshit". Grupi ka fituar shumë herë vendin e parë nëpër koncerte dhe festivale nëpër Malit të Zi, Kosovë dhe Shqipëri. Nikolla është gjithashtu i njohur se luan në disa instrumente si,
lahutë, çifteli, sharki dhe fyell. Gjatë viteve, Nikolla ka nënshkruar kontrata me disa studio muzikore në Mal të Zi, SH.BA dhe Kosovë. Gjatë luftës në Kosovë, ai krijoi një album për të përkrahur popullin e Kosovës në luftën kundër Serbisë. Albumi ishte "Çlirimtarët Kokë Për Tokë" dhe u realizua në vitin 1999. Ky album ishte hit i madh në mesin e popullit të Kosovës, dhe si rezultat Nikolla u bë shumë i njohur në viset shqiptare, për zërin e tij të
shkëlqyeshëm dhe këngët me ndjenja patriotike mbi popullin shqiptar dhe luftën e tij gjatë shekujve
Gjatë karierës së tij, ai këndoi edhe në duete me këngëtarë të tjerë shqiptar si, Paulin Trieshi, Shkurte Fejza, Lirie Dedvukaj, Lekë Dedvukaj, Kristë Lleshi, Mahmut Ferati, Malësori, dhe të tjerë. Nikollë Nikprelaj, poashtu ka marrë pjesë në koncertet në New York, Michigan, Malësi, Kosovë, Shqipëri dhe Gjermani. Sot, ai jeton me bashkëshorten dhe dy djemtë e tij, Albinin dhe Arbenin, në Tuz të Malësisë, që gjindet në jug të Podgoricës, kryeqytetit të Malit të Zi. Përveç albumeve të suksesshëm, Nikolla poashtu ka realizuar edhe shumë single-hite. Këto përfshijnë hitet: "Oj Kosovë e kuqe",
"Nuk Kem Tjetër Veç Një Nanë", "Oj lulja e Malësisë", "Pse jem Toskë e pse jem Gegë", "Nuk jetoj n'tjetër fole", "A durohet shkjau n'oborr", "Dedë Gjo'Luli", "Moj Kosovë t'u njeft e mira", dhe të tjera.

Në vitin 1987, Nikolle Nikprelaj publikon albumin "Oj Lulja E Malësisë".

Në vitin 1990, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "U Knoft Hymni Gjithkombëtar".

Në vitin 1990, Nikolle Nikprelaj publikon albumin "Dora E Pajtimit".

Në vitin 1999, Nikolle Nikprelaj publikon albumin "çlirimtaret Koke Per Toke".

Në vitin 2004, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "Ti Ske Shpirt".

Më datë 10 Dhjetor 2006, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Suzi Nga Tuzi".

Më datë 11 Prill 2007, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Lahuta".

Në Qershor 2008, Nikollë Nikprelaj merr pjesë në Polifest 2008 me këngën "Synin Mos Ja Shkel".

Më datë 29 Korrik 2008, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Fukaraja".

Më datë 28 Mars 2009, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Kenge Per Gjergj Dakun".

Në Dhjetor 2009, Nikollë Nikprelaj merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Bjeri Ciftelise".

Në vitin 2010, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "Hidhe Vallen".

Më datë 30 Mars 2012, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Mos Bini Tupana", në bashkëpunim me Anadrijana Misolic.

Më datë 30 Mars 2012, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "A Po Tvjen Inati".

Më datë 3 Prill 2012, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Prej Nje Shpati".

Më datë 25 Prill 2012, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "O Sot O Kurrë".

Më datë 9 Tetor 2012, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Jam Shqiptar Jam Malsor".

Më datë 11 Tetor 2012, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Po Valvitesh Sot Krenar".

Më datë 19 Nëntor 2012, Enkelejda Arifi, Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Selami Kolonja & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Nën Një Flamur Të Pandarë". Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Në vitin 2012, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "Ani, Ani".

Më datë 24 Prill 2013, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Nji Miljon".

Në vitin 2013, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "Darsma Jonë".

Më datë 12 Dhjetor 2014, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Nusja Jone Si Miss".

Në vitin 2014, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "Kenge E Atmosfere".

Më datë 1 Prill 2015, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Ku Je Nane". Me këtë këngë, Nikollë Nikprelaj merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 6 Prill 2016, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Bebush".

Më datë 5 Qershor 2016, Ilir Shaqiri & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Baladë Per Sali Manin".

Më datë 27 Maj 2017, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Jam Okej".

Më datë 4 Gusht 2017, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Krajane".

Më datë 19 Maj 2018, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Linda", në bashkëpunim me Albin.

Në vitin 2018, Nikollë Nikprelaj publikon albumin "Zemren Ma Ke Thy".

Më datë 10 Nëntor 2018, Arif Vladi, Ilir Shaqiri & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Kaloresi I Lirise". Muzika e këngës u punua nga Edmond Zhulali, teksti u shkrua nga Ilir Shaqiri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edmond Zhulali.

Më datë 28 Maj 2019, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Në Kelmend".

Më datë 28 Qershor 2019, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Prej Familjes Mos U Ndaj". Produksioni audio u realizua nga Burim Krasniqi.

Më datë 3 Korrik 2019, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Familja".

Më datë 5 Qershor 2020, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Couca E Uskanës".

Më datë 3 Dhjetor 2020, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Jeten Film Ta Bojna". Muzika e këngës u punua nga Nikollë Nikprelaj, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nikollë Nikprelaj. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 10 Shkurt 2021, Gold AG publikon videoklipin "Jem Ilira, Jem Teuta", në bashkëpunim me Nikollë Nikprelaj. Muzika e këngës u punua nga Nikollë Nikprelaj, teksti u shkrua nga Nikollë Nikprelaj & Gold AG, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 6 Janar 2021, Reshat Arbana, Ilir Shaqiri & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Luma Pushkë Lirie". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Edmond Zhulali. Me këtë këngë, Reshat Arbana, Ilir Shaqiri & Nikollë Nikprelaj marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 në vitin 2021.

Më datë 21 Mars 2021, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "S'preket Shqipja Tek Flamuri". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Edmond Zhulali.

Më datë 5 Nëntor 2021, Shkurte Fejza & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Ah Moj Motër".

Më datë 23 Dhjetor 2022, Gold AG & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Shqipja E Trollit". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Gold AG, teksa për arranzhimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 12 Korrik 2023, Nikollë Nikprelaj & Yll Demaj publikojnë videoklipin "Kush E Gjen Me Shpejt Dashnin". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë shkruar nga vetë Nikollë Nikprelaj.

Më datë 15 Shtator 2023, Nikollë Nikprelaj & Kastriot Tusha publikojnë videoklipin "Më Ka Marr Malli Për Vendin Tim". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga vetë Nikollë Nikprelaj, ndërsa teksti u shkrua nga Sali Mani.

Më datë 16 Shkurt 2024, Nikollë Nikprelaj publikon videoklipin "Shqiptarët E Amerikës". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga vetë Nikollë Nikprelaj, ndërsa teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Nikollë Nikprelaj »

Komente 13