A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Skenderbeu

Skenderbeu qysh i vogel
U rrit n'oborr sulltanit
Mori graden gjeneral
Nuk i sherbeu dushmanit

Mblodhi rreth treqind shqiponja
Fluturoi drejt vatanit
U be ere u be veri
Shtrengonte dorezen e jataganit

Mblodhi burrat ne kuvend
Rreth tija lidhjen krijoi
I bashkoi principatat
Kaliti shpaten te luftoj

U perlesh me sulltanet
C'do betej e fitoi
Luftoi afro tri dekada
Atdheut u be mburoj

Histori e Skenderbeut
Duhet te na karakterizoi
T'i ulin shpatat per pushtet
Shqiperia te lulezoi

- poezi nga Qani Seferaj


- Poezia u dërgua nga Qani Seferaj -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019