Ramë Lahaj
Ramë Lahaj
Ramë Lahaj
  • Vendlindja:
  • Istog Kosovë
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: klasike
Ramë Lahaj është këngëtar i njohur. Ramë Lahaj është lindur në një familje muzikore dhe përfundoi arsimin e tij fillor dhe të mesëm në vendin e tij. Në vitin 2001 u diplomua në studimet kompjuterike. Në moshën 21 vjeç filloi stërvitjen profesionale muzikore dhe një vit më vonë filloi studimet e tij në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë (Shqipëri), ku u diplomua si nxënësi më i shquar në vitin 2008. Vendlindja e tij nuk kishte as edhe një shkolla e muzikës. Me përkushtim të madh, dashuri dhe përpjekje për të arritur ëndrrën e tij të madhe dhe është ndër më të suksesshmit në arenën ndërkombëtare operacionale.

Nga viti 2009 deri në vitin 2011, Ramë Lahaj punoi si drejtor artistik në kanalin RTV 21 në Kosovë. Në vitin 2010 Lahaj bëri paraqitjen e tij në skenën operistike ndërkombëtare me rolin e Alfredo Germont në La Traviata në 50 vjetorin e festivalit Eutin në (Gjermani).

Për dikë që pretendon të shkëlqejë në muzikë profesionale, ai nuk duket të nxisë interesin e tij në këtë fushë pasi ai filloi të tregojë atë në moshën 21-vjeçare. Ishte në atë moshë, kur Tenori i ardhshëm filloi stërvitjen e tij profesionale muzikore.

Fillimet e tij nuk ishin më të mëdhatë, pasi talenti i tij nuk u njoh aq sa duhet dhe komentet inkurajuese nuk ishin të pranishme. Por kjo nuk e ndaloi pasionin e krijuesve të rinj për muzikën dhe seriozitetin e tij në punë, i cili një vit më vonë, në vitin 2014 i lejoi atij të arrinte të drejtën e studimeve në Akademinë e Arteve në Tiranë. Ai u diplomua si një student nderi i gjeneratës së vitit 2008.

Bashkë me cilësinë e tij vokale ishte edhe vendosmëria e tij në punë që shtyu Lahaj më tej të shfaqej në Operën e Shtetit hungareze në Budapest në rolin e Macduff nga Macbeth në vitin 2011.

Skena gjermane gjithashtu do të mundësonte tenorin të bënte disa paraqitje në rolet e tij të debutimit. Tenori erdhi me një rol tjetër të rëndësishëm për repertorin e tij, rolin e Rodolfos në opera [La boheme | La Boheme]] në Dortmund.

Agjenda e punës së Lahajt u zgjerua me shpejtësi në dimensionet ndërkombëtare gjatë vitit 2012. Ai mori një ftesë për të kryer në Operën Kombëtare të Lionit në Francë, si pjesë e prodhimit të operës puritane. Në të njëjtin vit, ai luajti rolin e Rodolfo / La Boheme në Operën Kombëtare të Montpellierit.

Suksesi i sinqertë i tenorit në Itali mori detyrën pasi ai luajti rolin e Duca di Mantova / Rigoletto në Teatro Massimo di Palermo.

Sezoni i 2013/14 u tregua mjaft i shpërblyer për artistin, duke e vendosur atë në shtëpi prestigjioze, si Semperoper Dresen si Duca di Mantova / Rigoletto, Alfredo / La Traviatta dhe Rodolfo / La Boheme. Shfaqja e Lahajt në skenën më të shquar të Mbretërisë së Bashkuar, Royal Albert Hall, gjatë sezonit të 2014/15 me rolin e Rodolfo / La Boheme ishte një sukses absolut. Tenori u shfaq në mediat e njohura si kanali BBC dhe shumë të tjerë.

Karriera e tij vazhdimisht po forconte ndërsa Lahaj vazhdoi të performonte në shtëpitë e operës evropiane gjatë sezonit të 2014/15. Ai bëri disa paraqitje me rolin e Duca di Mantova / Rigoletto në La Monnaie Opera të Brukselit dhe në Haus fur Mozart në Salzburg. Në agjendën e tij ishte edhe Varshavë National Opera me dy rolet e tij të preferuar të kohës, Duca di Mantova / Rigoletto dhe Alfredo Germont / [La traviata]. Lahaj e shtriu famën e tij në mënyrë interkontinentale gjatë vitit 2015. Një famë që e çoi atë të ngjitej në skenën portreti të Shtëpisë së Operës në Sydney.

Gjatë vitit 2016 Lahaj solli titullin më të kërkuar. Në konkursin më të madh operistik në botë, "Plalia Domingo", "Operalia", e cila u mbajt në Meksikë, Lahaj u dha me të njëjtin titull të një këngëtareje lirike. Ky çmim e bën Lahaj një tenor të njohur ndërkombëtarisht të klasës së madhe. Ky sezon gjithashtu shënoi debutimin e tij në shtëpi si Edgardo / Lucia di Lammermoor në Operën Kombëtare të Parisit, ku gjithashtu do të këndojë Alfredo / La Traviata me Plácido Domingo dhe Marina Rebeka dhe L'Elisir d'amore në të ardhmen.

Më datë 17 Shkurt 2019, Rame Lahaj publikon videoklipin "Rrjedh Në Këngë E Ligjërime". Muzika e këngës u punua nga Feim Ibrahimi, teksti u shkrua nga Gjokë Beci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi.

Më datë 28 Nëntor 2020, Ramë Lahaj publikon videoklipin "Për Ty Atdhe". Muzika e këngës u punua nga Pjetër Gaci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0