Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Trishtim


Per Trishtim!

Është e kobshme, për trishtim!
Çka po ndodh me vendin tim,
Po lëndohen bijë e bija,
qa do t 'thotë "vallë historia"?

Po pse kështu, o bijë te shqipes,
po rreshtoheni n 'krahë te ligës.
Me na be me u pendua,
Pse në 'ketë tokë jem tujë jetua!

Për këtë vend ,na dhamë shumë e gjake,
dhe askujt si kemi hakë,
Te gjithë jem, motër a vëlla,
nuk ka forcë, për me na nda!

Mblidhi mendjes o shqiptarë,
se askush s'na do te ndarë,
Ujku veç ketë ditë e pret.
Si te "ndarë na lëndon lehtë"!

- Poezi nga Sahit Shala


- U dërgua nga SahitShala -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  68

Komente 2