Më mbaj mend (për 1 muaj)

U Vrane Dy Poetet.....

(Në kujtim të poetëve Genci Leka dhe Vilson Blloshmi)

Nata gjemoi si kembane,
Kur ata u shemben rane,
Lumi plak shteroi valet,
Koken ulen edhe malet!

Mizoria e asaj nate,
Do te mbesi ne kujtese,
Si armiq i pushkatuan,
Dhe i hengren ne te pa bes.

Deshmitare ishin druret,
Por dhe guret poshte tek zalli,
Ligesine e asaj nate,
Bashke me ta e treti vari.

Pushkataret duar pergjakur,
Vinin rotull por si hienat,
Derdhej gjaku i pafajshem,
Me rreke rridhte nga venat.

Duar lidhur te coptuar,
Nga torturat kriminale,
Nga zyrtar gjaketare,
Qe hapnin vetem varre.

I vrane te dy ne nje nate,
Krismat ne lugine sec jehuan gjate,
Gjaku pergjaku gjethe e flete,
U vrane me pranga lidhur dy poet.

- poezi nga Shaqir Nina

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim