Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Dimrin


Sonte Kete Nate Dimri

Sonte kete nate dimri kam ftohte,
I ftohti erdhi nga bora qe bie nga qielli,
Tej tutje mbi kreshta ne male ka ngrire,
Akull e acar edhe atje tek struket dielli.

Kete nate bene shume ftohte,acar!
Nuk mbahet mende si ky dimer me pare,
Mjegulla folene ka ngritur majave,
Dhe neve perjetojme kohet e akullnajave.

Ngrohemi nga zjarri i vogël i yjeve dimërorë.
Zgjasim duart,dhe duam ti prekim me dore,
Kjo nate eshte e ftohte,asgje pa ngrire nuk mbeti,
Kane ngrire rrugetpemet lumi por jo qyteti......

- Poezi nga Shaqir Nina


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  13

Komente mbi këtë krijim