A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Ne Detin E Eger

Lundroj mbi valet e detit te eger,
Me barken e shpreses,shpuar tej e tej,
Perpiqem te shquaj tutje bregun,
Kekund driten e farit ne breg nuk e gjej.

Me lodhi lundrimi,dhe deti i trazuar,
Ku valet perplasen mbi barken pa pushim,
Mes resh enden zogjte e stuhise,
Qe turren me klithma,mbi valet me nxitim!

Ne brigje ,shkermbohen shkembinjte,
Nga tallazet qe ngrihen e ulen papushim,
Pushojne per ndonje cast,e nisen serish,
Mbi barken e tretur,qe lufton si bishe!

Dhe mbas stuhie mes valesh duket bregu,
Mengjezi me afron ne sfond vargmalet,
Barka fitimtare lundron e i shperfill valet,
Drejt bregut ranor,ecen e nuk ndalet.

- poem written by Shaqir Nina


Choose star rating

Rating:  4.6 / Votes cast:  11

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019