A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shkollën

Klasa Ime E Parë

Nuk e harroj ne klase hapin tim te parë,
Nga gjyshja me parë, kurre nuk isha ndarë,
Hyra i ndrojtur zura vende ne klase,
Cuditerishte shikimi me vajti ne derase.

Binte shi ne ate vjeshte te shkuar,
Shiu derdhej reke nga qielli i shpuar,
Pemet lekundeshin ,gjethet binin,nxitonin,
Dhe lote nga syte e mije qe nuk pushonin.

Shpesh kisha veshtruar klasen nga dritarja,
Mesuesen qe rrinte mbi libra e lexonte,
Bankat e drunjta,tavanin e gdhendur,
E pastaj ikja me vrape e fshihesha i trembur.

Eshte kujtim i jetes,klasa e pare dikur,
Mesuesja shoket,dhe derasa e zeze ne mur,
Ne klase te parë i ndrojtur i kalova ditet,
Per tu celur neper klasa qe pasuan vitet.

- poezi nga Shaqir Nina


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  68

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019