Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Shkollën

Klasa Ime E Parë

Nuk e harroj ne klase hapin tim te parë,
Nga gjyshja me parë, kurre nuk isha ndarë,
Hyra i ndrojtur zura vende ne klase,
Cuditerishte shikimi me vajti ne derase.

Binte shi ne ate vjeshte te shkuar,
Shiu derdhej reke nga qielli i shpuar,
Pemet lekundeshin ,gjethet binin,nxitonin,
Dhe lote nga syte e mije qe nuk pushonin.

Shpesh kisha veshtruar klasen nga dritarja,
Mesuesen qe rrinte mbi libra e lexonte,
Bankat e drunjta,tavanin e gdhendur,
E pastaj ikja me vrape e fshihesha i trembur.

Eshte kujtim i jetes,klasa e pare dikur,
Mesuesja shoket,dhe derasa e zeze ne mur,
Ne klase te parë i ndrojtur i kalova ditet,
Per tu celur neper klasa qe pasuan vitet.

- poezi nga Shaqir Nina


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  68

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet