A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Stinët

Shiu Dimror

Peizazhet te rrejne sot ne kete dite me shi,
shiu mbush pellgjet qe rrjedhin nga dal.
Ashtu kote zvarritem neper rruget e lagura,
me heshtjen time,pa folur asnje fjale!

Fundja nese flas,kush do te me degjoj?
veshtroj horizontin,dhe hapin e ndal.
Nje deshire e castit me vershoi ne mendje,
te vallëzoja me flokezat e debores ne mal.

Sot eca mbi pellgjet e shiut dimeror ,
mbi supet e mija rendojne pikat e shiut,
Rrjedhin me vertik pikojne pika pika,
perplasur me forc nga era e Veriut.

Mbremja afron,dritat verbojne rruget,
dita po perthyet edhe ze te struket.
Prap sonte nje nate e merzitshme me shi.
ujra qe rrjedhin,cati qe zhurmojne e njejta melodi!

- poem written by Shaqir Nina


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  29

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019