Më mbaj mend (për 1 muaj)

Sharl Bodeler

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  16
(1821-1867)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Charles Baudelaire
  • Vendlindja:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Sharl Bodeler është një shkrimtar i huaj. I konsideruar si i fundmi i romantikeve dhe i pari i moderneve, Sharl Bodler, mbahet si më i madhi ndër poetët francezë. Pothuajse i injoruar nga bashkëkohesit, i dënuar, i dërmuar nga jeta, alkoli dhe droga, ai pat një fund jetë të përdellyer duke vdekur në moshen 46 vjeç, i paralizuar dhe me gojën të humbur. Në të gjallë, ai nuk pat botuar veç një përmbledhje poezish. Atë me titull "Les Fleurs du Mal" (Lulet e së Keqes). Akademiku francez, Jean...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Charles Baudelaire

Gérard de Nerval

Paul Verlaine

Artur Rembo

Alain Borne

Jean Rousselot

Georges Brassens

Viktor Hugo

Oktavio Paz

Pablo Neruda

Tags: Sharl Bodeler, Charles Baudelaire


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet