Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shazim Mehmeti
  • Vendlindja:
  • Gostivar 
  • Mosha:
  • 61 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 10 Nentor 1958
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♏ Akrepi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  13

Shazim Mehmeti është shkrimtar. Botime:
“Drejtpeshimi i humbur”, 1991
“Shkallmimi i shtëpisë”, 1992
“Varre dhe lumë”, 1993
“Kam frikë nga lehjet”, 1994
“S’e besoj parajsën tënde”, 1995
“Tullaci dhe netët me hënë”, 1995
“Baladë për sedrën”, 1998
“Lumenj që fluturojnë”, 1999
“Zogj shpirti”, 2002
“Stinë e kafshës “, 2004
“Tregime”, 2006
“Lumenjtë e dritës”, 2009
“Pellgu i mësipërm i lumit Vardar”, 2009
“Rrëfime nga anëtejana”, 2010
“Ngrehina kadareane e ankthit në shtetin totalitar”, 2010
“Jeta autentike dhe kulti i ngrehinës në prozën e Kadaresë”, 2011
“Nën pemën e natës”, 2011
“Trandafili i bardhë (prej reje)”, 2012
“Dromcat e dritës”, 2013
"Shkrel Mali", roman, 2019
"Verbëri e drittë", poezi, 2019
"Pikë e papikë", poezi, 2020
"Metafora e kohëpushtimit (Piramida)", 2020

Ekspozita personale:
“Loja e dhembjes”, 2003
“Fragmente”, 2005
“Ekspozitë personale: 2008
“Ekspozitë personale në kuadër të MNL “Ditët e Naimit”, 2008

Shpërblime:
Studenti më i mirë në Fak.Nd. në Prishtinë, Fondi “Jarosllav Çerni”, Beograd, 1980.
Inxhinieri më i mirë i ri, Fondi “Jarosllav Çerni”, Beograd, 1982.
Shpërblimi “Oeneumi”, për stil të lartë letrar, MNL “Ditët e Naimit”, 2007
Shpërblimi i parë, ML “Ditët e Karadakut”, 2005
Shpërblimi i parë, “Mitingu i poezisë në Gjakovë”, Shoqata e Shkrimtarëve të Kosovës, 2002
Shpërblimi i parë për tregim, Gazeta “Flaka”, 2003,
Shpërblimi i tretë për roman më të mirë në Konkursin mbarëkombëtar të Sh.b. Buzuku, Prishtinë, 2016.
Çmimi i parë, Manifestimi poetik, Ditët poetike të Sharrit, Tetovë, 2018

I përfshirë në antologji me krijime nga fusha e letërsisë artistike:
ANTOLOGIE DE LA POESIE ALBANESE, PAR ALEXANDRE ZOTOS, EDITION COMP’ACT, CARRE CURIAL,FRANCE.
POETI OD MAKEDONIA/ POETË NGA MAQEDONIA/MAKEDONYA SARLERI, MI-AN, SHKUP, 2002.
MUZA E MËMË DHEUT, UEGEN TIRANË/ARTINI PRISHTINË, 2012.
PESNATA MEGJU DVE LETA, MLN, DITËT E POEZISË, STRGË, 2008.
FSHEHTËSIA E LIRISË, MNL DITËT E NAIMIT, 2002.
A CAGE OF WRIBNKLES, STRUGA POETRY EVENINGS, 2007.
SELECTION, TRANSLATION MACEDOBNIAN LITERATRE IN ENGLISH, 2011.
KAFEZ OD BRÇKI, MLN, SVP, 2007.
POEM BETWEEN SUMMERS, STRGA POETRY EVENINGS, 2008.
KËRKOJ ENGJËLLIN E MBROJTJES, MNL DITËT E NAIMIT, 2007.
ANBTOLOGJIA E POEZISË SË PASTËR SHQIPE, KUMANOVË, 2002.
BODY AND CHORD, OPEN BOOK AND EROTIC LYRIKS, STRGA POETRY EVENINGS, 2002.
TELLO I STRUNA, SVP, 2002
.
ANTOLOGJI E PROZËS BASHKËKOHORE SHQIPTARE, ARS, TIRANË, 2004.
TREGIMI SHQIP NË MAQEDONI, VATRA, SHKUP, 1998.
FRHLINGSBUCHLEIN LEIPZIG 30 MAZEDONISCHE GEGEBNWARTSAUTAREN, GOTEN, 2011.

Është doktor i shk. filologjke.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet