A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Fati I Ditës

Ky paska qenë, fati yt, o ditë:
një udhëkryq martir përposhtë dritares;
ca taksi boshe, që presin t'i shpiejnë
të përhumburit në ripërhumbje;
një tavolinë e stërmunduar kafeneje
që dergj e nuk jepet;
një filxhan kafeje,
që ftohet e pret ta gjerb, me orë e orë;
një pako cigaresh,
që vetëdigjet, vetëboshatiset;
ca mendime të përkora,
që mezi marrin frymë e vdesin;
një palë syza përafrimi
që syve thellakë u dalin ndihmë;
një laps idhnak, që derdh gjakun tim të zi,
mbi letrën e bardhë borë;
pak muzikë që parapëlqen të fiket
në zgavrime veshësh dështakë;
dhe… shumë mallë, shumë dritë, shumë dritë!...

- poezi nga Shazim Mehmeti


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019