Tuna
Tuna
Tuna
 • Emri i vërtetë:
 • Altuna Berisha
 • Vendlindja:
 • Shkup
 • Jeton në
 • Maqedonia e Veriut
 • Mosha:
 • 38 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 14 Korrik 1985
 • Horoskopi:
 • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Tuna është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Një emër tashmë i njohur për të gjitha gjeneratat e muzikdashësve të muzikës argëtuese shqipe, kështu mund ta përmbledhim shkurt këngëtaren tonë Altuna Sejdiu – TUNA. Karrierën e saj e pati filluar shumë heret, që kur ishte 15 vjec filloi të këndonte madje si e re këngët e saj ishin shumë kontraverse për shoqërinë tonë. Por e tillë është Altuna Sejdiu, ose ndryshe nga të tjerët ose fare nuk i hy punës. Vajza nga Shkupi, e njohur për mbarë publikun shiptar si Tuna prej kohësh kishte krijuar imazhin skenik të vajzës capkene.

Në Vitin 2002 Tuna mërr pjes te Nje Casting Show me emrin"Play Potraga Pa Zvezda" në Maqedoni I Veriut. Me Kengën "Najdi Nok, Najdi Den, Najdi Vreme (Versioni Maqedonisht prej këngës "Piroman") u berë njana nrej Dy Fituesat në Këtë Casting Show.

Tuna me muzikën dhe stilin e saj ka krijuar standarde të reja në muzikën zbavitëse shqipe, gjatë karrierës së saj muzikore ka fituar shumë çmime, është prezantuar në festivale të ndryshme në vend dhe jashtë si dhe ka qenë e ftuara speciale në koncertet e yjeve e të njohura botërore. Kështu ajo e bindur që zotron mjaftueshëm zë skenik dhe premisat e kërkuara për të bërë një artiste të kompletuar, i bindi edhe fansat e saj që Tuna është mjaft kreative dhe e sukseshme. Tematika e këngëve të saj, jeta private, lidhjet, martesa, divorci, ndarja, lidhjet e reja, bashkëpunimet, rivaliteti me koleget janë disa nga temat të cilat prej vitesh i japin Tunës epitetin e këngëtarës më të përfolur të estrades shqiptare. Por a ka qenë Tuna gjithmonë e tillë? Po, nëse kthehemi në retrospektivë, tek paraqitjet e saj të para, videoklipet, përkundër disa ndryshimeve si në dukje si në jetën e saj ajo në thelb ka mbetur e njejta, po kaq e përfolur dhe aktuale. Altuna Sejdiu është një këngëtare shqiptare nga Maqedonia dhe ka filluar karrieren e saj ne moshen 15 vjeçare. Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e pëlqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri. Joshese edhe pse servir performancen e nje vajze te forte, Tuna ka krijuar imazhin skenik te vajzes çapkene. U be e njohur me kengen "Machomen" me te cilen u shpall fituse e festivalit Nota-fest ne Shkup. Eshte bija e sportistit te njohur ne historine shqiptare, Shaban Sejdiut nga fshati Bllac i SHkupit. Më 4 prill 2010 ajo u martua me Rilind Rekën dhe pas u divorcua pas disa muajsh. Pas historise se dashurise me Cozman, Tuna lidhet me Patris Berishen, dhe ne Maj 2017 behen prinder, pasi lind djali i tyre me emrin Tian.

PASAPORTA:
Emri dhe mbiemri: Altuna Sejdiu
Gjatësia: 1.69cm
Pesha: 57 kg
Ngjyra e syve: E gjelbërt
Ngjyra e flokeve:Bionde
Ushqimi i preferuar: Kuzhinë italiane
Pija e preferuar: Portokall i shtrydhur
Këngëtarja e preferuar: Lauryn Hill
Ngjyra e preferuar: Tirkiz, petrol
Sporti i preferuar: Kick box
Sportisti i preferuar: Shaban Sejdiu – babi im, ish kampion në mundje
Hobi: Gym

Në Dhjetor 2000, Tuna merr pjesë në Nota Fest 2000 me këngën "Guximi". Ishte vetëm 15 vjeçe vendos të merr pjesë në festival dhe si pjesëmarrësja më e re, ajo fiton pikërisht çmimin debutuesja më e mirë. Por ka qenë pikërisht ky guxim që e mori Tuna qe e bëri atë më pas shumë të njohur dhe të dashur për publikun. Ajo që në fillim krijoi imazhin e një vajze të re çapkëne e cila punonte këngë që ishin shumë kontroverse për shoqërinë tonë aso kohe.

Në vitin 2001, Tuna merr pjesë në Nota Fest 2001 me këngën "Te Jetojme", në bashkëpunim me Gjeneracion X dhe shpërblehet me çmimin për interpretim më të mirë.

Në vitin 2001, Tuna merr pjesë në Show Fest 2001 me këngën "Të Ikim Së Bashku".

Në Nëntor 2002, Tuna merr pjesë në Nota Fest 2002 me këngën "Ciao Machoman!" dhe arrin të fitojë çmimin e parë nga publiku, çmimin për tekst më të mirë, çmimin për interpretim më të mirë dhe çmimin e radio stacioneve tona, kështu kënga “Ciao Machoman!” u bë kënga me më shumë çmime në një festival si dhe kënga më e suksesshme për Tunën aso kohe.

Në Maj 2003, Tuna merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2 me këngën "Piroman".

Në Qershor 2003, Tuna merr pjesë në VFM 2003 me këngën "Piroman".

Në vitin 2003, Tuna publikon albumin "Tuna".

Në Dhjetor 2004, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "12 Muaj".

Në vitin 2005, Tuna publikon albumin "S'ka Me Diktature".

Në Qershor 2005, Tuna merr pjesë në VFM 2005 me këngën "S'ka Me Diktature".

Në Dhjetor 2005, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "S'ka Me Diktature".

Në Nëntor 2005, Tuna merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Testament".

Në Dhjetor 2005, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Psikologet".

Në Prill 2006, Tuna & Jonida Maliqi marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Forca E Femres".

Më datë 19 Tetor 2006, Tuna publikon videoklipin "Xhuxhi". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Enis Presheva, ndërsa tekstin e shkroi Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga kompania Dejan Milicevic.

Më datë 22 Tetor 2007, Tuna publikon videoklipin "Bileta". Videoklipi u prodhua nga Dejan Milicevic. Me këtë këngë, Tuna u paraqit në këto festivale: VFM 2008 (2008), Top Fest 4 (2007).

Në Dhjetor 2008, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Inati".

Më datë 8 Qershor 2009, Tuna publikon videoklipin "E Boj Nxehte", në bashkëpunim me Vig Popa. Videoklipi u prodhua nga Dejan Milicevic. Me këtë këngë, Tuna merr pjesë në VFM 2010 në vitin 2010.

Më datë 14 Gusht 2009, Tuna publikon videoklipin "Challenge", në bashkëpunim me Vig Poppa.

Më datë 11 Gusht 2010, 2po2 publikojnë videoklipin "Vibe", në bashkëpunim me Tuna & Dafina Zeqiri. Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, teksti u shkrua nga vetë 2po2. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, 2po2 u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), VFM 2011 (2011), Zhurma Show 2010 (2010).

Më datë 22 Tetor 2010, Tuna publikon videoklipin "Pse Jo". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Tuna u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), VFM 2011 (2011).

Më datë 27 Nëntor 2010, Capital T publikojnë videoklipin "U Bo Von", në bashkëpunim me Tuna. Me këtë këngë, Capital T marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 23 Qershor 2011, Tuna publikon videoklipin "Dyshemeja". Teksti u shkrua nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Tuna u paraqit në këto festivale: VFM 2012 (2012), Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012).

Më datë 16 Gusht 2011, Tuna publikon videoklipin "E Para Dhe E Fundit". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, teksti u shkrua nga Big Bang, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2011 në vitin 2011.

Më datë 24 Tetor 2011, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "Kuq E Zi".

Më datë 17 Dhjetor 2011, Tuna publikon videoklipin "Bebi Vitit Te Ri", në bashkëpunim me Noizy. Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Anita Latifi & Avni Qahili, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 23 Qershor 2012, Tuna publikon videoklipin "I Asaj". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, Dj Cekic, teksti u shkrua nga Vig Poppa, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Tuna u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Zhurma Show 2012 (2012), ku fitoi çmimin "Best All".

Më datë 19 Qershor 2013, Tuna publikon videoklipin "Fenix", në bashkëpunim me Cozman. Muzika e këngës u punua nga Getoar Selimi, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Tuna u paraqit në këto festivale: SVFM 2014 (2014), Zhurma Show 2013 (2013). Ishte pikërisht bashkëpunimi me ish-të dashurin Cozman, që e bëri Tunën te njihej edhe si “Zogu më i mirë prej krejtve”, siç thotë ajo në këngën “Fenix”.

Më datë 16 Korrik 2014, Tuna publikon videoklipin "MMV", në bashkëpunim me Getoar Selimi. Muzika e këngës u punua nga Kico N Torch, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, Tuna. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 11 Tetor 2014, Tuna publikon videoklipin "Pardon". Muzika e këngës u punua nga Kico N Torch, teksti u shkrua nga Onat, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 20 Qershor 2015, Tuna publikon videoklipin "Nobody There". Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 30 Korrik 2015, Cozman publikojnë videoklipin "Holla", në bashkëpunim me Tuna. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, Cozman, Mozzik, teksti u shkrua nga Cozman, Mozzik. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Cozman marrin pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 9 Tetor 2015, Franques & Tuna publikojnë videoklipin "Knocks Me Out", në bashkëpunim me Fatman Scoop.

Më datë 16 Prill 2016, Tuna publikon videoklipin "Dy Tima". Teksti u shkrua nga Arianit Palaj. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Tuna merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 23 Shtator 2016, Tuna publikon videoklipin "Zemra Jem", në bashkëpunim me Vig Poppa. Muzika e këngës u punua nga Dj Cekic, Vig Poppa, teksti u shkrua nga Vig Poppa. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 5 Nëntor 2016, Tuna publikon videoklipin "Bermuda". Teksti u shkrua nga Yll Limani, BimBimma, Mixey.

Në Shtator 2016, Tuna merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Duam".

Më datë 6 Gusht 2018, Tuna publikon videoklipin "Chonga". Muzika e këngës u punua nga Cricket, Kidda, Seven Saraqi, teksti u shkrua nga Seven Saraqi, Elinel.

Më datë 12 Tetor 2018, Seven publikon videoklipin "Maria", në bashkëpunim me Tuna. Muzika e këngës dhe teksti u punuan nga Seven, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov.

Më datë 8 Mars 2019, Tuna ka promovuar albumin “Fortuna”, që shënon një rikthim të ri dhe ndryshe të këngëtares shkupjane, për të cilin ka punuar me bashkëpunëtorët e saj të vjetër: Aida Baraku, Darko Dimitrov e Armend Regjepagiqi. Në një kohë kur albumet janë sinonim i “dorëheqjes” për estradën shqiptare, është ajo e cila i dha frymë një projekti, që simbolizohet si “pasaporta” e një këngëtari. Tuna zgjodhi që promovimin e albumit “Fortuna” ta bëjë me një koncert gjigant, të mbajtur në Filarmoninë e Shkupit, me të ftuar specialë. Ajo ka interpretuar para mysafirëve këngët e saj ‘live’, shoqëruar nga një orkestër gjigante, pjesë e së cilës ishte edhe bashkëshorti i saj, Patris Berisha. E veshur me një fustan të zi dhe elegant, këngëtarja shkëlqeu me paraqitjen e saj para të ftuarve, ndërsa interpretoi këngët e këtij projekti, për të cilin ka punuar me përkushtim.

Më datë 18 Mars 2019, Tuna publikon videoklipin "A Don Hala?", në bashkëpunim me Ylli Limanin. Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 6 Gusht 2019, Tuna publikon videoklipin "Nuk Ma Do Zemra". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 29 Tetor 2019, Tuna publikon videoklipin "Amoni". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, ndërsa teksti u shkrua nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 22 Nëntor 2020, Tuna publikon videoklipin "Kënga E Alfabetit".

Më datë 20 Maj 2022, Tuna & The Victor publikojnë videoklipin "Kthehna". Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 18 Qershor 2022, Fifi & Tuna publikojnë videoklipin "Melaqe". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Filloreta Raçi (Fifi) & Tuna, teksa teksti u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 14 Korrik 2022, Skerdi & Tuna publikojnë videoklipin "A Je?". Muzika e këngës u punua nga vetë Skerdi, ndërsa teksti u shkrua nga Elinel. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga ESTTO.

Më datë 13 Dhjetor 2022, NRG Band & Tuna publikojnë videoklipin "Prej Teje S'e Prita". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Nurteel, ndërsa orkestrimi u realizua nga Besnik Qaka.

Më datë 7 Prill 2023, Tuna publikon videoklipin "I Huj", në bashkëpunim me Cozman. Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Big Deal Records & Lum Dakaj, ndërsa tekstin e shkroi Lum Dakaj. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Në Maj 2023, NRG Band & Tuna marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Prej Teje S'e Prita".

Më datë 30 Gusht 2023, Tuna publikon videoklipin "Qa Bone". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht BigDeal Records & Lum Dakaj, ndërsa tekstin e shkroi Lum Dakaj. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga BigDeal Records.

Më datë 15 Nëntor 2023, Tuna publikon videoklipin "Ani", në bashkëpunim me Markel Gogën. Kënga është kompozuar nga Markel Goga. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftaraj.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: loralora loralora   TimI12 TimI12   Davoooo Davoooo  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Tuna »

Komente 563