Vaso Dushi Poezi
Vaso Dushi

Tema: Poezi Dashurie


Plaku Dhe Vajza

Një plak u mahnit kur e pa:
"Më të bukur,nuk ka se kjo!"
Iu afrua vajzës dhe i tha:
-Shumë të lumtur po të shoh!

-Ti je i vjetër,të humbi magjia
Syri tu shua,dhe zjarri tu tret,
Mua lumturi më jep dashuria,
Zemrën ma qëlloi me shigjetë!

Iu ul plaku vajzës në gjunjë,
Aq shumë,i kish pëlqyer
-Njërës si ty,një shigjetë dhe unë
Ia hedh,dhe me hark të thyer!

- Poezi nga Vaso Dushi{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0