teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

GILI :: BIOGRAFIATags: Gili, Fevzije Berani
4


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  91


Gili

Vendlindja: Prishtinė
Mosha: 48 Vjeē
Ditėlindja: 21 Maj 1966
Shenja e Horoskopit: Demi

Njė ndėr emrat mė tė shquar nė skenėn muzikore i cili vazhdimisht diqka tė re krijon edhe pranė opusit tejet tė gjėrė muzikor qė e posedonė, sė bashku me mbėshtetjen e madhe tė bashkėshortit tė saj, dhe publikut besnik tė cilin e fitoi pėrmes kėngėve tė paharuara qė mė shumė se 2 dekada e gjysmė, ėshtė ajo kėngėtarja me tė cilėn u rritėn shumė gjenerata, shkurt e shqip – Gili. Ylli I estradės sonė i cili me zėrin , bukurinė dhe profesionalizmin arriti shumė nė karierėn muzikore duke bėrė hapat e parė nė shumė sfera, gjė qė e bėn trendsetter tek ne dhe kėngėtareve i mbetet shembull ashtu si kur vajzat e vogla kėndonin nė vargjet e njė kėnge “Kemi deshirė qė kur tė rritemi tė kėndojmė si Gili”. Vėshtirė do tė jetė qė nėpėrmjet disa reshtave tė shfaqim krijimtarinė e Gilit tejet tė pasur, kur ajo i bėri tė gjitha dhe konsiderohet si kėngėtarja e parė multimediale, e cila pos kėngės publikut i dhuroi diqka mė shumė nė mėnyrė skenike-artistike

Gili kaloi njė fėmijėri tė bukur e tė paharuar. Nga shtėpia e fėmijėrisė, njė ndėr karakteristikat kryesore qė fitoi ėshtė edukata e mirė nga familja e ndershme dhe dinjitoze. Zėrin e bukur, dhe dėshiren qė tė merej me muzikė, sė pari e tregoi duke kėnduar nė korin e qytetit ku bie nė simpati me Ilirin, djaloshin I cili bukur kėndonte. Nuk kaloi shumė kohė, Iliri dhe Gili filluan tė shoqėrohen, si shokė tė bankės rinin bashkė ku vizatonin dy zemra, siq thotė Gili nė kėngėn e saj e cila ėshtė njė ndėr mė tė bukurat ku pėrmendet emri I qytetit tė saj “Prishtina” nė tė cilėn kėndohet me emocion tė posaqėm. Shkollėn fillore dhe tė mesme i kreu nė Prishtinė, si dhe Fakultetin Filologjik Dega e Gjuhės Shqipe.

Me kėngė filloi tė merej sė bashku me Ilirin nė grupin “Trio Rona” nė fillim tė viteve tetėdhjeta ku sė bashku kėndonin me dy kėngėtare, sė pari Aida Barakun, pastaj Vlora Jonuzin. Hitet qė mbahen nė mend janė : “Stuhia”, “Unė pa ty”, “Fjollat”, “Kumbonat” etj. Pasi qė ishin shumė tė ri , me dėshirė tė dominojnė, ata dominuan nė skenė me kėngė, paraqitje ,origjinalitet si dhe me shpėrblime tė merituara nė festivale tė ndryshme pėrreth vendit. Suksesi shpejtė u tregua, fituan qmimet mė prestigjioze tė asaj kohe, morėn pjesė nė garat pėr Eurovizion, u bėn tė famshėm nė Kosovė. Me mbylljen e institucioneve nė gjuhėn shqipe hovi I Trio Ronės u ndėrpre. Gili dhe Iliri u pėrkushtuan jetės private, u martuan, pastaj nė familje u lind djali I parė I tyre, Roberti. Shumė shpejtė shkuan nė Sarajevė, ku Iliri studionte nė fakultetin e mjekėsisė, fatkeqėsisht nė Bosnje krisi lufta dhe nga qyteti i rrethuar nga agresori serb, mezi shpėtuan.Patėn fat erdhėn nė Kosovė, nė vendlindje, ku pas njė kohe qė tė dy u kthyen edhe muzikės. Viti 1993 solli risi, Gili me njė stil tė ri muzikor vazhdoi tė krijojė nė Kosovė, kariera solistike fillon, sė bashku me Ilirin I cili u pėrkushtua pėr muzikė, tekstet e albumit tė parė dhe karierėn e bashkėshortes sė tij, Gilit !

Nga Trio Rona, mbetėn kujtimet e bukura, por edhe emri I valltarėve tė Gilit.

Gili si vokaliste solli risi nė skenė, pėr herė tė parė paraqitej dikush me emėr artistik si dhe , kėngėt qė ishin me tinguj mes tė modernės e kombėtares fituan njė bazė tė re, tė cilat sė pari ajo I shfaqi nė skenė, duke kėnduar, vallėzuar dhe argėtuar. Albumi I parė sjell njė popullaritet pėr Gilin, falė zėrit tė bukur dhe punės profesioniste u tregua e sukseshme edhe nė zhanrin e ri muzikor, ndėrsa hitet “Djali nga Kosova”, “Osman”, “E di, e di”, “Sevdaja”, “Krushqit” u pėlqyen shumė nga publiku.Filluan koncertet solistike, dhe interesimi pėr Gilin u shfaq kudo qė flitej gjuha shqipe

Albumet e Gilit si “Lule manafera”(1994), “Fol shqip”(1996) , ‘Studenti”(1998), “Le tė puthen”(1999) e sjellin nė pozitė tė parė nė estradė. E pėlqyer dhe e dashur nga publiku, Gili vazhdoi tė krijojė muzikė, kėngė tė bukura, nga secili album pothuajse ishin nga 5 mega hite. Tė gjitha I bėri e para, pos stilit muzikor u dallua edhe me stilin vizual, nė cdo album ndonjė risi. Ishte e para e cila xhiroi klipe jashtė Kosovės, plazhet e bukura tė Ulqinit ishin ideale pėr vizuelizimin e kėngėve tė saj. Mori pjesė nė shumė koncerte, festivale, revy mode, mbrėmje rinore.

Pėr shumė gjenerata mbahet nė mend edhe puna e saj me fėmijė, pėrkatėsisht kur askush nė Kosovė nuk mirrej me kėngė pėr fėmijė e angazhimin rreth tyre, Gili vendosi ta bėjė kėtė, prap se prap e para ishte edhe si njė kėngėtare e cila udhėheqi festivalin pėr fėmije, I cili mbahej nė Prishtinė, pėr cdo vit me radhė. Kjo ndikoi qė Gilin ta dojnė fėmijėt dhe afėrsia me ta tė shihet edhe nė kėngė tė saja, tė cilat I pėrgatiste enkas pėr fėmijė, e njė ndėr mė tė dėgjuarat ishte ideja e Ilir Beranit ku Gili nė kėngė ishte njė barbi kukull, por e kėsaj ane, shqiptare,Kosovare.

Lirisht mund tė thuhet se Gili ėshtė rekordere sa I pėrket edhe dueteve se me shumė emra tė njohur bėri nga njė duet , si p.sh : Sinan Vllasaliun,(me tė cilin bėri dy duete) po ashtu edhe me Enis Potokun dhe Bekėn, nga njė me Shkurte Fejzėn, Koronėn, Afrim Muqiqin, Danin, Milaimin e shumė tė tjerė por dueti mė simpatik ėshtė ku Gili kėndon me djalin e vogėl Robertin trevjecar.

Nė albume tė Gilit, edhe pse kėndonte kėngė qė mė shumė I pėrkisnin zhanrit popullor e follk, ajo vazhdimisht flertonte me cdo lloj tė muzikės, ndonjėhere na perkujton nė kohėn dhe tingujt e dikurshme tė trio Ronės.

Gili, si emėr mė I popullarizuar I Kosovės ndėr vite, me kėngė-hite mori pjesė pėr 6 herė nė festivalin nė Shqipėri, gjė qė e bėn pėrsėri rekordere nė kėtė lėmi. Dueti me humoristin Qumilin po ashtu sjell njė risi nė skenė, dhe gėzim tė madh pėr dashamirėsit e kėngės sė Gilit. Dueti me Ardit Stafaj “Ditėt e fundit” solli qmime, si dhe kritikė tė mirė, sepse Gili u pėrpoq me kėtė kėngė tė bėjė qmos pėr ndaljen e dukurisė sė drogės tek ne, kėshtu qė edhe klipi edhe kėnga ishin ideal edhe si promovim I fushatės kundėr drogės. Me shumė ngjyra, stile , por pa rėnė kualiteti dhe serioziteti nė punė te Gili gjithnjė tėrheq vėmendjen dhe definitivisht lė gjurmė nė skenėn tonė.

Gjithsej 13 albume solistike, e shumė singlla, klipe, qmime, hite siq janė : “Prishtina”, “Shigjeta e amorit”, “Pagjumėsia”, “Zemėr-zemėr”, “Takatlushja”, “Prap se prap”, “Me kast”, “Xixėllonja”, “Lule manafera”, “Fol shqip”, “Viza C”, “Djali nga Kosova”, “Aktore e pėrkryer”, “Barbi Kukulla”, “Rok me ciftelia”, “Ding dong”, “Ditėt e fundit”, “Studenti”, “Duart lartė” e shumė tė tjera deri te mė tė rejat “Dasma me familje”, “Kur u ndam”, “Shpejt festove”, “U plakėm” etj. lėjnė gjurmė tė pashlyera nė muzikė dhe krijimtarinė e njė artiste siq ėshtė Gili.

Krijimtaria e saj para luftės nė Kosovė, dhe ajo pas nuk dallon shumė, nė cdo kohė solli risi, u pėrkushtua tė kėndonte pėr aktualitetet dhe dukuritė qė ndodhnin nė shoqerinė tonė, lufta dhe vuajtjet e popullit u reflektuan nė albumin e vitit 1999 ku gati cdo kėngė kishte pėr temė ndodhitė nė Kosovė. Totalisht apolitike, e pėrkushtuar vetėm nė punė, nė skenė, nė krijim artistk e muzikor, si njė trendsetter me origjinalitet ku nė cdo album nxjerr shumė hite, publikun tė cilin e do dhe e duajnė, me karierė tė pastėr e aktive vazhdon tė krijon nė muzikė dhe tė mbetet e denjė stilit emrit edhe karierės sė saj.

E dashur nga mė tė dashurit e saj, bashkėshortit Ilir Berani, dy fėmijėt Roberti dhe Redoni , si dhe nga ata qė bashkėudhėtojnė me Gilin gjatė gjithė kėsaj kohe, publikut tė saj me karierė tė pastėr, angazhimet nė kengė tė mirė vazhdojnė.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Annonim  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

GILI :: NEWS
GILI :: KOMENTEKalendari
29/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Stine
Stine
34 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra