teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

GOLD AG :: BIOGRAFIATags: Gold Ag, Gold-Ag, Goldag, Golld Ag, Gol Ag, Goldi Ag, Goold Ag, Night Rappers
193


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  2823


Gold Ag

Vendlindja: Prishtinė
Mosha: 28 Vjeē
Ditėlindja: 28 Korrik 1986
Shenja e Horoskopit: Luani

Arian Agushi (Gold AG) ka kaluar 10 vjet tė fėmijėrisė nė Preshevė, pra nė vendlindjen e babait, gjyshit, stėrgjyshit e tij. Ka jetuar dhe ėshtė rritur si ēdo fėmijė tjetėr shqiptar i asaj ane. Babai i tij vdiq kur i kishte 6 vjet dhe qė atėherė e deri tash jeton me nėnėn e tij, tė cilėn e ka gjėnė mė tė shtrenjtė nė botė. Arian Agushi i njohur si Gold AG karierėn e tij e filloi si 13 vjeqar, ai shkollėn fillore e ka filluar nė Preshevė, ndėrsa nė vitin 1997 kur u shpėrngul nė Prishtinė pėr tė jetuar e vazhdoi kėtu nga klasa V nė shkollėn fillore Hasan Prishtina ku dhe e mbaroi, pastaj u regjistrua nė shkollėn e mesme elektroteknike. Emri Gold AG ėshtė i pėrbėr nga Arian (Gold-eng) + AGushi = Gold AG. Nė vitin 2000 e bėri kėngėn e parė dhe kėndoi 6 herė pėr Preshevėn. Gold AG nė ēdo kėngė tė tij flet vetėm realitetin. Kėngėt i regjistron kryesisht nė studion e reperit Barooti, Sopi Records. Gold AG solli repin nė Preshevė pėr herė tė parė. Nė vitin 2009, pak ditė para muajit tė shejntė tė Ramazanit Ariani u kthye kah Islami, edhe pse nė trupin e tij gjenden shumė tatuazhe. Ai thotė se pamja e jashtme nuk ka shumė rėndėsi, rėndėsinė mė tė madhe e ka brendėsia e zemrės. Gold AG pasi braktisi alkoolin dhe cigaren para 2 vjetėsh, ėshtė mė aktiv dhe nganjėherė kohėn e lirė e kalon nė fitnes, ndėrsa prej sporteve ai preferon mė shumė notin. Pas shkollės sė mesme, Gold AG vazhdoi studimet pėr dizajn, por i ndėrpreu shpejt.

Gold AG dikur ka qenė shumė i lidhur me grupin TBA, por kohėve tė fundit ai ėshtė larguar pak nga TBA dhe ėshtė afruar mė shumė me OTR-nė e Noizy-t dhe Dudėn. Kjo dėshmohet edhe nga bashkėpunimi qė ai pati me Noizy-n, nė lansimin e kėngės "Ca i bonet vetes". Disa nga kėngėt mė tė bukura tė tij nė bashkėpunim me TBA janė: "Nuk i ndrrojm qėllimet" nė bashkėpunim me DMC, Kobra, Barooti "E bojm llug" nė bashkpunim me Presioni, Explode dhe Barooti "Nuk ka hiq" nė bashkėpunim me Klepto "Pėr bashkim" nė bashkėpunim me Presioni dhe B52 "Bon bon" bashkėpunim me Kobra si dhe disa bashkėpunime tjera me Barootin. Lansimi i kėngės me Noizy nuk ka pasur efektin e dėshiruar, sepse ka irrituar njė numėr tė madh tė fansave tė Gold AG, pas kėtyre bashkėpunimeve tė suksesshme tė tij me TBA. Mė vonė, Gold AG bėri njė bashkėpunim tjetėr me Barooti, duke lansuar kėngėn "Me neve nuk ka".
Gold AG gjatė karrierės sė tij ka nxjerrė 8 albume: Lanet(2006), Amaneti(2009), Aga in da house(2010), Realiteti(2011), The Goldfather(2011), Bonu Vetvetja(2012), Urime Shqipni(2012) (Golldi ta kall(2013)dhe (Nguce Ananin)(2014)

Nė fillim tė karrierės, Gold AG ishte shumė i dhėnė pas kėngėve patriotike. Pas 2011 ai vazhdimisht po largohet nga kėngėt patriotike dhe po orientohet mė shumė drejt kėngėve religjioze dhe Diss-ave.
Gold AG ka rivalitet tė madh me Labelin Babastars, sidomos me Getin. Situata ėshtė nxehur kur Gold AG ka konfrontuar fizikisht Getin duke e rrahur atė nė mes tė qytetit. Kjo u pasua me lansimin e kėngės "Ti je qyrr". Mė vonė Gold AG ka lansuar mė shumė Diss-a kundėr Babastars. Ndėr mė tė bukurat janė "Rri larg", "Cili?" dhe "Kush?"
Ne vitin 2014 ai ka lansuar kengen #Shqiptar e cila ka thyer ēdo rekord te klikimeve ne rrjetin Social YOUTUBE ku per me pak se 24 orė ka arritur 700.000 klikime e per 2ditė ka arritur mbi 1.000.000klikime. Ai vizitoi edhe vendin e shenjte Qaben e Madherishme dhe vertetoi se eshte nje Musliman i devotshem.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Lin2i    fitore    Atersdetra    EnnisaaAG    nevzad    MiLi1Tba    MIRANNS    ALDOooo    blerinaAG    omernuhija  PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
GOLD AG :: NEWS
GOLD AG :: KOMENTEKalendari
26/01/2015
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Vorea Ujko
Vorea Ujko
(1918-1989)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Stelina

  Offchestra

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra