teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

KALTRINA SELIMI :: BIOGRAFIATags: Kaltrina Selimi, Hana Band
43


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  225


Kaltrina Selimi

Vendlindja: Prishtinė
Mosha: 30 Vjeē
Ditėlindja: 04 Shtator 1984
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha

Kaltrina Selimi U lind nė Prishtinė ku edhe kreu shkollimin fillor dhe tė mesėm nė shkollėn e muzikės "Prenk Jakova". Pėr here tė pare si kėngėtare ėshtė paraqitur nė vitin 2003,nė spektaklin garues 'Dua tė jem" ku edhe zuri vendin e pare. Ndikimet nė muzikė i gjen nė muzikėn e lehtė, kryesisht te artistėt muzikor tė Shqipėrisė. Eshte nje grup me prespektive dhe qe premton muzike cilesore ne "tregun shqiptare te muzikes"
Viti 2003 (“Ethet e sė premtes...”), ku fitoi nė fushėn e kėngės. Njė vit i mbarė ky pėr tė: nė tė njėjtėn kohė me triumfin nė atė konkurs u regjistrua edhe nė Fakultetin e Arteve, nė degėn e muzikės. Karrierėn muzikore prishtinasja zeshkane e filloi me njė grup, pjesė e tė cilit ishte pėr pothuajse njė vit tė tėrė. Tani po pėrgatitet edhe pėr sprovėn mė tė vėshtirė tė karrierės sė saj, atė tė tė bėrit e njohur si kėngėtare soliste. E ka pėrgatitur kėngėn e parė dhe po punon seriozisht rreth albumit. E ndikuar nga muzika e lehtė e Shqipėrisė, synimi i saj pėr tė ardhmen ėshtė edhe pushtimi i skenės muzikore tė Tiranės. Njė rrugė qė pėr shumė kėngėtarė ka qenė njė mision i pamundur. Por qė nuk duket aspak i vėshtirė pėr Kaltrinėn. Sepse ajo ėshtė e bindur qė ditėt e kėqija i ka lėnė pas. Bashkė me historinė e grupit, ku dikur u fut me shumė dėshirė...
Viti 2004 Filloi tė kėndoj me njė grup, jo pėr shkak tė frikės nga skena, por sepse domte t'i kėndonte live, dhe pa qenė pjesė e njė grupi kjo ishte e pamundur. Kėshtu filloi me “Hana Band”, ndonėse kishte edhe oferta pėr t’iu bashkangjitur ndonjė grupi tjetėr. Viti 2005 I Realizoi gjithsej katėr kėngė, tė cilat i u kishin bėrė edhe videoklipe. Gjatė kėsaj kohe kryesisht kemi kaluar mirė, dhe mosmarrėveshjet e vogla qė lindnin nga mendimet e ndryshme tė anėtarėve tė grupit muzikor i kalonim tė gjitha me bashkėpunim. Ndėrkaq, kėnga qė i ka pėlqyer dhe vazhdon t'i pėlqejė mė shumė ėshtė “Paradoks”. Viti 2006 Kanė pasur marrėdhėnie tė ndėrsjelltė. Ajo u mundua se po tė mos ishte ajo, nuk do tė bėhej kaq i njohur sa ėshtė sot, por po tė mos ishte grupi, nuk do tė kisha mundėsi as unė tė bėja emėr nė tregun e muzikės. Ndarja erdhi jo natyrshėm, por mė mirė qė ndodhi kėshtu. Tani do t'jet njė kaltrinė pak mė ndryshe pak mė tė lehtė tė zgjedh kėngėt qė i pėlqejnė dhe tė ketė vetvetja, pa qenė e detyruar tė bėj siē mė thonė tė tjerėt.
Viti 2007 Ishte e detyruar tė shkėputet nga grupi, sepse drejtuesit e tij donin tė merrnin edhe njė vokaliste tjetėr, pa e biseduar kėtė fare me tė. Dhe meqenėse ata nuk mė konsideruan, nuk kishte rrugėzgjidhje tjetėr pėrveē braktisjes sė grupit. Vitin 2008 Kaltrina Nė kontratė ėshtė specifikuar bashkėpunimi ndėrmjet katėr anėtarėve, tre instrumentistėve dhe atė si vokaliste, dhe nuk pėrmendej se pas njė kohe do tė pėrfshihej edhe ndokush tjetėr. Ishte kontratė e thjeshtė, por unė do tė konsultohem me ndonjė avokat, dhe pasi tė marr vesh tė drejtat qė mė takojnė bazuar nė atė kontratė pune, sigurisht do ndėrmarr edhe hapat e mėtejshėm. Gjithsesi, njė gjė nuk do ta lejoj: qė kėngėt e interpretuara nga unė tė kėndohen nga dy vajzat e reja tė grupit.Natyrisht, synoj tė marr pjesė edhe nėpėr festivale. Ndonėse mė pėlqen tė kėndoj live, do tė marr pjesė edhe nė festivalet qė njihen si play-back, kryesisht ato qė organizohen nė Kosovė, por edhe “Kėnga magjike” nė Shqipėri. Synimi im kryesor ėshtė tė marr pjesė nė Festivalin e Kėngės nė Radio Televizionin Shqiptar, qė ėshtė festivali mė prestigjioz mendoj. Do punoj intensivisht qė tė arrij tė realizoj kėtė ėndėrr timen, e pse jo, tė konkurroj nė mėnyrė tė denjė.


PASAPORTA:
Gjatėsia: 1.68 m
Ngjyra e syve: E kaftė
Ngjyra e flokėve: E kaftė e mbyllėt
Pija e preferuar: Uji
Muzika e preferuar: Tė gjitha zhanret
Kėngetarja e preferuar: Whitney Huston
Ngjyra e preferuar: E zezė
Sporti i preferuar: Patinazhi dhe volejbolli
Sportisti i preferuar: Lionel Messi
Hobi: Sporti
Stili i veshjes: Klasik
Moto e jetės: “Jetoje ēdo ditė si tė ishte e fundit”


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  loralora  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

KALTRINA SELIMI :: NEWS
KALTRINA SELIMI :: KOMENTEKalendari
27/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Lady Cherry
Lady Cherry
24 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra