teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

NOIZY :: BIOGRAFIASend Noizy Ringtone to your Cell

Fotografia Tjeter
Fotografia Tjeter

494


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  4782


Tags: Noizy, Noizy, Noisy, Otr, O.t.r, O.t.r., No1zy, Nojzi, Noyzi, Nojzy
Vendlindja: Sukth (Durres)
Mosha: 27 Vjeē
Ditėlindja: 27 Shtator 1986
Shenja e Horoskopit: Peshorja

Emri i vertetė Rigels Rajku. RAP-artisti shqiptar ne moshen 11 vjecare, nė vitin 1997 Noizy sė bashku me familjen e tij u largua nga Shqipėria pėr njė jetė mė tė mirė ne Londėr ( South east , Wooldwhich)
Ne lagjen ku noizy u stabilizua kishte me shume lufte se ne Shqiperi... Ne ate kohe Wooldwhich njihej si nje nga lagjet ghetto me te rrezikshme ne Londer ku peshku me i madh e han me te voglin dhe ku fjala meshire nuk egzistonte per nje kohe shum te gjate.

I frymezuar nga menyra e jeteses se perditshme ne te kaluaren e bene ate me sukses me shume uri ne karrierė & familje.

Ka shumė stil mė Ndryshe se cfarė ėshtė dėgjuar deri tani nė historinė e RAP`it shqiptar. Noizy gjithashtu eshte kampion nė ndeshje rruge "streetfight" ku ai ėshtė shpallur kampion i Londres me 15 ndeshje - 15 fitore, nė myspace.com/noizyontherun keni mundesin ta shikoni disa prej tyre.

Ne vitin 2008 Noizy lidhi njė kontratė me "ZIG ZAG" records nė tė cilen u realizuan super hitet "O.T.R me zemer" , "Jena mbretėr" & "Histori e gjatė" . Albumi i Parė i Noizy`t "PAK MĖ NDRYSHE" ka zgjatur gati 1 vit te plotė pėr tu realizuar nė mėnyrė shumė profesionale.
Inēizuar dhe masterizuar nga inxhinieri anglez TOMMY ON THE MIX , Gillieron, GBMC dhe Noizy vetė.
Ne vitin 2010 doli nė treg albumi me titull "Most Wanted MixTape".
Ne Vitin 2010 Noizy mori pjes ne eventin Top Fest me kengen What's up dhe Fitoi "Ēmimin e Internetit".Ndersa Living your Dream, do te sillte nje boom ne tregun shqiptar pas hiteve si : Ku Jan Shqiponjat (qe ka mbi 3 milione klikime) e shume te tjera.
Mixtape i rradhes premton shume per fansat e Noizy-t, pasi ka ne te hite si :
Na Jena OTR (mbi 8 milion klikime)
Noku Vogel (mbi 6 milion klikime)
e shume te tjera qe do publikohen ne javet ne vazhdim.

Reperi Noizy, qe ka pas vetes njė karrierė si boksier “streefight” nė Angli tashmė ka shumė kėngė hite nė tregun muzikor shqiptar dhe cilesohet si nje nga reperet me te mire.

Jeta e tij tani ka ndryshuar kryekėput nga jeta nė Angli. Kete e ka pranuar edhe vete Noizy, i cili ne nje interviste dhene mediave shqiptare ka zbuluar se jeta e tij shume shpejt do te shfaqet si film.

”E vėrtetė qė jeta ime i ngjan njė filmi. Madje mund tė zbuloj njė sekret kėtu. Njė regjisore italiane pasi ka ndjekur klipet e mia nė youtube ėshtė intriguar, dhe kėto muaj erdhi nė Shqipėri dhe realizoi njė film dokumentar me jetėn time, nė kontekstin e njė djali tė ri shqiptar dhe gjithė aventurat e tij.

Kohėt e fundit, Noizy ka folur pėr njė zhvendosje nė Amerikė ku arsyeja kryesore do tė jetė dhe pėrpjekja pėr tė provuar veten nė tregun muzikor amerikan.
Fillimi duket se ėshtė i mbarė, pasi ne mėsuam se Noizy ėshtė nė bisedė e sipėr pėr tė bashkėpunuar me Kristinė Elezaj gjatė qėndrimit tė tij nė Amerikė.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  ErmirOTR    Valonzz    domenika    DoncheOTR    Rinor3    Djal1Keq    aldo7    ketrushja    MIRANNS  

Send Noizy Ringtone to your Cell

PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
NOIZY :: NEWS
NOIZY :: KOMENTEVotimi i Javes
   14-20 Prill 2014

Kush Eshte Me Hot?

  Elvana Gjata

  Genta Ismajli

  Tuna

  Dafina Zeqiri

  Nora Istrefi

  Adelina Ismajli

Votimi i Javes