teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Shyhrete Behluli, Shyrhete, Shyrete, Shyhrete Beluli, Shyhretja, Shyhreti, Shyrete Beluli, Shyrete Behluli, Shyretebehluli


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  556


Shyhrete Behluli

Vendlindja: Mushtisht (Therandë)  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 53 Vjeç
Ditëlindja: 10 Janar 1962
Shenja e Horoskopit: Bricjapi

Shyhrete Behluli është një këngëtare shumë e njohur. Shyhrete Behluli është këngëtarja e madhe e muzikës popullore. Si ndihmëtar në hapat e para ka pasur babain e saj Xhemal Behluli, i cili e ka kultivuar këngën popullore e folklorike.

Shyhrete Behluli u lind ne Mushtisht Therande. Shkollimin fillor e kreu ne vendlindje ndersa te Mesmin e kreu ne Prizren që nga fëmijëria e herëshme, nga mosha 9-10 vjeçare, si nxënëse. Familja e saj ka patur një traditë muzikore, jo publike. Ajo këngës ju ka perkushtuar me të gjitha forcat e saj, dhe kurrë se eshte ndar nga ajo. Kënga u bë pjesë e jetës e saj, ajo më shoqëroi nëpër shtigjet jetësore, ajo e solli gëzime dhe nganjëherë edhe dëshpërime. Kënga është ushqimi i saj , ajo i dha kuptim jetës se saj. Talentin e saj I pari e zbuloi profesori I muzikës , z. Ibrahim HAMITI, i cili e përkrahu, angazhoi, e ndikoi që ajo me të gjitha forcat t?I përkushtohem këngës. Merita të mëdha që ajo ti përkushtohet këngës , ka edhe rrethi familjar ( babai, gjyshja) dhe rrethi ku ajo jetoj.
Paraqitja e pare e saj skenike është në vitin 1974 Kënga e saj e parë që ajo u paraqit para publikut 'Cuca e Maleve' kur Profesori i muzikës z. Ibrahim Hamiti, e përcillte me çiteli e ajo këndonte . Kur publiku filloj ta përcjell me duartrokitje frenetike, nga të cilat ushtonte e tërë salla, ajo nga gëzimi e emocini që ndjente ..,për një moment sikur ajo harronte tekstin e këngës. Aty qe aty mendonte , se kurrë më nuk do të meret me këngën. Ato momente ndikuan që ajo kur paraqitet në skenë të frikësohet. Mendonte, se kënga e cila ka një tekst të mire dhe melodi të mirë o të jetë e dashur gjithëmonë, dhe do të jetojë gjatë në popull.
Në periudhen 1987-1990 Ajo i kishte pasur 45 koncerte humanitare Në te gjitha trojet shqiptare si dhe diaspore kishte pasur:(Zvicerr,Gjermani,Belgjike,Norvegji,Suedi etj.) Ndersa Shqiptare i kishte pasur ne (Shqiperi,Mal te zi,Maqedoni,etj.)
Po Ashtu Në vitin 1987 ben promovimin e Albumit te pare 'Gjuh e bukur'.Një album qe mban 10 kenge patriotike.
Në kët album bëjnë pjesë nëntë këng hite 'Qel Trendafili','Shtat Shajlan','Moj Erline','Kullat Tona','Moj Kosov moj ylber me drita','Moj thellenxe','Qan Sulltani','Na qeli prap Thana'.
Në vitin 1988 bën Albumin e dytë 'Besa Besë' Ne ket album marrin pjese disa kenge qe kane bere bum ne te gjitha trevat shqiptare.
Si:'Kosova Martire','Urat per liri,Dardania,Kenge per Adem Demaqin,'Kënga e Flamurit','Gjuha Shqipe','Vaj per Ushtaret e Vrarë.Ky album mban gjithsej 8 Këngë
Në vitin 1989 Bën regjistrimin e këngës 'Ne ballë të Arbërit' dhe shpreblehet ne Okrainen e Arte te vitit 1989.
Në vitin 1990 Paraqitet ne Radio Televizionin e Prishtines Per vitin e Ri 1990 me te njejtat kenge.
Në vitin 1991 u mbajt nje Koncert Në Shqipëri për regjimin serb
Këndon disa këngë patriotike Si psh 'Azem Behlulin','Haxhi Haxhaj','Sabit Rrahimin,Liman Kaden,Hajdar Dushin etj.
Në vitin 1992 u mbajt nje Koncert Humanitar Në Therandë Fillon nje keng te re 'Skenderbeu' nje nder kenget qe beri bum jo vetem ne Shqiperi por ne te gjitha trojet ku do qe jane Shqiptare.
Një vit më von lanson albumin me Kengetaren Shkurte Fejza gjithashtu viti i asaj Kohe Ishte viti 1995.
Ne Maj të vitit 1995 Lanson Albumin me Shkurte Fejzen '20 Vjet per ju'.Ne ket Album bejne Pjese Disa kenge popullore Siq jane 'Ku po kendojne' 'Kto dy Kumerija','Ku po shkon moj zane','Kenga e Universitetit,'Memedheu','Moj vogelushe'etj.
Në 2 dhjetor 1997 Ben rexhistrimin e kenges 'Qaj nane Qaj',Pyeta Mallin,Moj sharki e leht si era.
Në 27 Nentor 1998 Ben rexhistrimin e kenges 'Ne diten e flamurit'.
Në 13 Janar 1998 Kendon ne Sheshin 'Zahir Pajaziti' Prishtine me kengen 'Ne diten e Flamurit'.
Në 5 Shkurt 1998 Lanson Albumin 'Ligjeron Kosova' i cili mbajti mbi 13 kenge.
Në 24 Mars 1999 u Mbajt nje koncert ne Mitrovice dhe kendon Kengen 'Zahir Pajaziti'.
Në Pranveren e vitit 2000 Lanson Albumin 'Zahir Pajaziti' Gjith ky album mbajti 14 kenge.
Në vitin 2001 u mbajt nje Koncert ne Maqedoni Tetove ku aty kendonte edhe kengetari Mahmut Ferati.dhe fillon punen qe ti lansoje disa hite me te.Në vitin 2002 Lanson Albumin 'Per te gjithe nga Pak' ky album sjell nje Stil ndryshe ne Zhaner me kenge popullore dasmash.
Në vitin 2003 lanson Albumin 'Ti fanar i pashuar' ky album sjell edhe me ndryshe nje stil me i bukur i shyhretes me kenge me te bukura popullore.
Në vitin 2004 Lanson Albumin 'Ne diten e Flamurit' ku kjo keng per her te par eshte kenduar ne vitin 1998.
Në vitin 2005 Nxjerr Albumin e ri 'Moj fisnike' ky album mbajti 11 kenge dhe me stil ndryshe se keto vite te tjera qe kan qene.
Në vitin 2006 Nxjerr ne treg Albumin 'Pse' ky album ishte i shitur ne te gjitha trevat shqiptare si ne Shqiperi,Maqedoni,Mal te zi,dhe Ne Diaspore.
Në vitin 2007 Shyhreti nuk ka te ndalur me regjistrimin e kengeve te saja Dhe koncerte ka pasur Koncertin e saj Ne Zvicerr.
Ben Promovimin e Albumit 'O me ty o pa ty'.
Në vitin 2008 Lanson Albumin e saj 'Dasma Kosovare' Ky album nuk eshte i shtiur vetem ne Kosove por ne te gjithe trevat shqiptare.
Në vitin 2009 Nxjerr ne treg Albumin e saj 'Evladi' Me 9 kenge.
Në vitin 2010 Nxjerr ne treg Albumin 'Te kam mik me ke mike'.
Në 3 Qershor te vitit 2010 Nxjerr ne Treg Albumin e saj 'Ma te mir me u ba'
Në 20 Dhjetor te vitit 2011 Nxjerr ne treg Albumin me Shkelzen Jetishin 'Bashk me Sofer'.
Në vitin 2012 Fillon punen albumit 'Banja qefin vetes' ky album ka mbajt 10 kenge.
Në vitin 2013 Publikon videoklipin 'Je si rrush' ku kjo kenge ka bere bum edhe ne Shqiperi edhe ne Maqedoni.
Në vitin 2014 Publikon Albumin e saj te fundit 'Shtepi e vjeter'.
Shyhreti i kendonte disa kenge popullore me Shkurte Fejzen 'Ku po kendojne keto dy kumrija", "Ku po shkon moj zane".

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  Kalendari
27/11/2015

Votimi i Javës
   22-28 Nentor 2015

Këngëtarja Më E Mirë

  Genta Ismaili

  Dafina Zeqiri

  Elvana Gjata

  Nora Istrefi

  Adelina Tahiri

  Kaltrina Selimi

Voto