Abdulla Grimci

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  3
(1919-2018)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Abdulla Grimci është një autor këngësh i njohur. Abdulla Grimci, kompozitor, shkrimtar, lindi në një familje muzikantësh në Shkodër. Shkollën fillore dhe gjimnazin e kreu në Shkodër. Shkollën e lartë e kreu në Konservatorin “Santa Cecilia”, në Romë, Itali në vitet 1940-1944. U nda nga jeta më 5 mars 2018 (Ascoli Piceno, Itali). Ka kompozuar mbi 500 këngë, nga të cilat rreth 50 këngë i përkasin muzikës së lehtë....

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë


Artistë Të Ngjashëm:

Alfons Balliçi

Enver Shëngjergji

Alqi Kareco

Aurid Gjini

Zaho Balili

Maliq Lila

Edmond Veizaj

Gazmend Mullahi

Feim Ibrahimi

Shpëtim Kushta


Tags: Abdulla Grimci

Krijo Një Kartolinë