Adelina Berisha
Adelina Berisha
Adelina Berisha
  • Vendlindja:
  • Prishtine Kosovë
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë Kosovë
  • Mosha:
  • 32 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 11 Shkurt 1990
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♒ Ujori
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Adelina Berisha është këngëtare e njohur. Adelina Berisha kreu shkollën fillore në vendlindje, ndërsa vijon shkollën e mesme të muzikës “Prenk Jakova” ku tani është në vitin e fundit të mësimit në këtë shkollë. Pas editimit të dy albumeve për fëmijë, Adelina Berisha tani është duke punuar për realizimin e albumit të saj të parë si këngëtare për të rritur. Kenga e pare e saj titullohej “Te Kosova” ne moshen 4 vjeqare. Adelina Berisha vazhdoi edhe shkollen e mesme muzikore Prenk Jakova. Stili i saj i lezetshëm prej një çupërline të llastuar, i bëri mjaft adhurues për vete.

Hapat e parë dhe suksesin e saj në fushën e muzikës Adelina Berisha i ka pasur që në moshën 4 vjeçare, duke kënduar nëpër festivale të ndryshme për fëmijë. Kënga e parë në karrierën muzikore për të rritur është “Unë jam ajo”, pasi që këngët “Barabar” dhe “Merre veten me të mirë” sipas saj janë këngë për tinejxherë. “Këngën “Unë jam ajo”, e konsideroj si fillimi i karrierës sime si këngëtare për të rritur.

Në vitin 2004, Adelina Berisha publikon albumin "Lum E Lum Për Vasha".

Në Gusht 2006, Adelina Berisha merr pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "Mere Veten Me Te Mire".

Në Qershor 2007, Adelina Berisha merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "Dashurin Qe Patem".

Në Dhjetor 2009, Adelina Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Merre Kete Shpirt".

Në Dhjetor 2010, Adelina Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Party People", në bashkëpunim me Don Arbas.

Në Maj 2011, Adelina Berisha merr pjesë në VFM 2011 me këngën "On Air".

Në Tetor 2011, Adelina Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "On Air".

Më datë 17 Prill 2012, Adelina Berisha publikon videoklipin "Barabar".

Më datë 17 Prill 2012, Adelina Berisha publikon videoklipin "Kompliment".

Më datë 17 Prill 2012, Adelina Berisha publikon videoklipin "Ti Je Ai". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Soulkid (Uki Latifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 17 Prill 2012, Adelina Berisha publikon videoklipin "Sa Larg Je".

Më datë 14 Korrik 2012, Adelina Berisha publikon videoklipin "What's Your Name". Muzika e këngës u punua nga Stine, teksti u shkrua nga Stine. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Adelina Berisha u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Në vitin 2012, Adelina Berisha publikon albumin "What's Your Name?".

Në Tetor 2013, Adelina Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Tjera S'ka".

Në Maj 2014, Adelina Berisha merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Për Ty".

Më datë 16 Qershor 2014, Adelina Berisha & Blasta publikojnë videoklipin "Diçka Ma Shume".

Më datë 11 Gusht 2014, Adelina Berisha publikon videoklipin "A Dalim". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Mozzik. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Adelina Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 27 Qershor 2015, Adelina Berisha publikon videoklipin "Jo Mo". Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Ronela Hajati. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 30 Shtator 2015, Adelina Berisha publikon videoklipin "I Got It".

Më datë 5 Shkurt 2016, Adelina Berisha publikon videoklipin "Eren E Saj", në bashkëpunim me Robb Daddy. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss.

Më datë 16 Mars 2016, Adelina Berisha publikon videoklipin "Lum E Lum Për Vasha".

Më datë 14 Maj 2016, Adelina Berisha publikon videoklipin "Love It".

Më datë 15 Gusht 2016, Adelina Berisha publikon videoklipin "T'kom Ik". Muzika e këngës u punua nga Nurteel, Granit Gashi, teksti u shkrua nga Nurteel, Granit Gashi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 15 Prill 2017, Adelina Berisha publikon videoklipin "Na".

Më datë 16 Gusht 2017, Adelina Berisha publikon videoklipin "Bonita".

Më datë 13 Shkurt 2018, Adelina Berisha publikon videoklipin "S'Ta Fal". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 11 Gusht 2018, Blasta publikon videoklipin "Lema", në bashkëpunim me Adelina Berisha. Muzika e këngës u punua nga Filloreta Raçi (Fifi), Blasta, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), Blasta. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 25 Shkurt 2019, Adelina Berisha publikon videoklipin "Gabim I Bukur". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video. Krahas interpretimit të mirë të këngës së re, si gjithmonë, Adelina vjen edhe në skena që vënë në plan të parë bukurinë e saj. “Jam e kënaqur me bashkëpunimin. Jam e bindur se kemi bërë një punë të mirë dhe se do ta pëlqen publiku. Por, kjo nuk do të jetë befasia e fundit për këtë vit. Kam planifikuar dhe disa këngë të tjera që t’i realizoj”, pohoi ajo.

Më datë 24 Korrik 2019, Adelina Berisha publikon videoklipin "Coco", në bashkëpunim me Egoon. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Egoo. Produksioni audio u realizua nga Egoo.

Më datë 16 Nëntor 2019, Adelina Berisha publikon videoklipin "Loti Im". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Petro Xhori.

Më datë 22 Gusht 2020, Adelina Berisha publikon videoklipin "Tradhtare", në bashkëpunim me Egzon.

Më datë 13 Mars 2021, Adelina Berisha publikon videoklipin "Valla". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga RZON. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 23 Shkurt 2022, Adelina Berisha publikon videoklipin "Haram". Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 1 Korrik 2022, Sabiani publikon videoklipin "Ma Kadal", në bashkëpunim me Adelina Berishën. Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Sabiani & Marsel Gunga, tekstin e shkroi Saia, teksa për arranzhimin u kujdes Marsel Gunga. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 14 Tetor 2022, Adelina Berisha publikon videoklipin "Harrom". Kënga është kompozuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: qendresa qendresa   Mustaf Mustaf  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Adelina Berisha »

Komente 103