Më mbaj mend (për 1 muaj)

Meditim

Nje leter zhubravitet neper xhep
dhe nje laps majthyer djersite ne dore,
por mendimet kane marre arratine,
ndoshta kerkojne nje metafore...

Nje plak opingat terheq zvarre
nga plaka "germuqe" kafen pret.
Rinì e mplakur sillet verdalle
si femi pa emer kerkon nene e vet!

Bukuroshja yjet numeron cdo nate,
nen jorgan struket duke merdhire
"princi i kalter" qe pret ore e cast,
tjetren,pa gjuhe te tij,
ne krah ka mbeshtjell...

Dhe bredhin e bredhin mendimet e mia
neper mjegull humbur,pa adrese...
I gjori njeri s'i sheh hallet e tija
e tjetrit, ngushellim perpiqet t'i qese...

- poezi nga Adivie Hoxha


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet