Adnan Aliu
Adnan Aliu

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Gostivar
  • Mosha:
  • 32 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 26 Korrik 1991
  • Horoskopi:
  • ♌ LuaniBiografia

BIOGRAFIA: Adnan Aliu është një instrumentist dhe autor këngësh i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore folklorike. Ndër shekuj populli shqiptar ka krijuar një kulturë shpirtërore të begatë, e cila krahasohet me atë të popujve më të vjetër të Evropes. Kënget e shumta, e të shumllojshme, vallet e larmishme të zonave të ndryshme të trojeve tona etnike, melodit instrumentale, legjendat, gojëdhënat, përrallat e, anekdotat, fjalët e urta,fabulat etj… përbëjn krijimtarin artistike shpirtërore te popullit, e cila quhet FOLKLOR. Instrumentet muzikore tradicionale janë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume» Dërgo Një Këngë »


Komente 0