A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Kushtuar Ferdiand Dedës

U ngjitën në qiell tastierat e bardha
mbetën vetëm djezis në mërzi...
Heshti më në fund Ferdinand Deda.
Të gjitha pianofortet le të mbajnë zi!

Shpejt ike Maestro… sa kohë e pa kohë!
Ike si uvertura e një sinfonije...
trishtueshëm pikojnë shirat në sibemol
marrshi funebër tek çdo gjethe që bije...

fryma duke i dalë i vajtoi një kabà:
"...mbeçë more mbeçë, tek Urës së Qabesë!…"
Iku… kohë pa kohë... iku dhe na la!
Trupi në Azi… Emri s'do t’i vdesë...

E kisha tepër mik maestron e këngës
U rrit mbi pentagramin…i lindur në Peqin.
U nda përherë nga shokët, në shtrat të Gjysëmhënës…
Armik kishte veç helmin…me emrin nikotin!

- poezi nga Agim Doçi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  11

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019