Më mbaj mend (për 1 muaj)

Alba Shabani
  • Vendlindja:
  • Miratoc 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
  • Mosha:
  • 13 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 3 Nentor 2007
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♏ Akrepi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Alba Shabani është poete e vogël. Alba Shabani eshte e lindur ne fshatin Miratoc, ne qytezen e Presheves. Alba eshte nje autore e vogel,e cila eshte e shkelqyeshme dhe ne mesime.Kur ka qene pese vjecare, çerdhen e kreu ne vendlindje, si dhe shkollen fillore eshte duke e kryer ne vendlindje, e cila eshte ne klasen e peste. Ne klaset e uleta ishte e suksesshme,si dhe ashtu eshte duke vazhduar edhe me tutje.Ne klasen e dyte eshte kualifikuar ne gara komunale ne Presheve per recitime,si dhe ka mberritur ne gara regjionale. Me kete sukses, duke recituar ashtu ka vazhduar dhe ne klasen e trete si dhe ne te katerten, por nuk pati sukses per te arritur ne gara regjionale.Ajo ka vendosur qe asnjehere te mos i shkeputet recitimit. Ajo ka deshmuar se recitimi asaj i jep ende me shume vullnet per te vashduar me suksesin e saj. Ajo ka thene se nese eshte e merzitur, nese do te thote ndonje poezi do te qetesohet. Une me keto fjale kam verejtur se Alba Shabani eshte shume e lidhur me recitimin. Suksesi i saj nuk eshte vetem recitimi,por eshte dhe lenda e matematikes qe merret edhe me shume me kete gje.Ne klasen e trete nga lenda e matematikes eshte rradhitur si nx. e dyte me shembullorja ne garat shkollore, si dhe ia arriti qellimit qe te shkoje dhe ne gara komunale, por atje nuk pati sukses.Dhe ne klasen e katerte shkoi ne gara shkollore nga lenda e matematikes, por nuk pati sukses per te kaluar ne gara komunale. Tani ne klasen e peste prape eshte rradhitur si nx. e dyte me shembullorja ne garat shkollore,si dhe prape ia arriti qellimit qe te shkoje ne gara komunale,por nuk dihet ende se cka do te beje atje.Alba ka dhe nje vella binjak,te cilit ia ka kushtuar vjershen e cila njihet me titullin=VELLAU IM=. Alba ne klasen e peste vendosi qe te jete ende me e suksesshme dhe te tregoje suksesin e saj qe e ka,dhe keshtu ajo filloi te merrej me shkrimin dhe ka vazhduar te shkruaj vjersha, te cilat i ka botuar ne faqen TEKSTE SHQIP. Posacerisht, njeherepernjehere poezit e saj njihen si qe jane: NENA, FLAMURI KUQ E ZI, BABAI dhe VELLAU IM. Alba nuk merret me dicka tjeter pervecse ketyre qe i permendem,por ajo ka deshmuar se ne te ardhmen deshira apo profesioni i saj,qe ajo e pelqen, shpreson se do ti plotesohet=PROFESORESHE E MATEMATIKES. Alba per veten e vet deshiron te vazhdoj keshtu e te arrij edhe me shume dhe te gjitheve i uron suksese te metutjeshme dhe ia thot nje porosi: DUHET TE MESOJME MIQ. DITURIA NA NDRIT BALLIN DHE GJITHASHTU NA JEP GEZIM E NDER.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist