A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Alban Skenderaj
  • Origin:
  • Lushnjë 
  • Residence:
  • Shqipëri 
  • Age:
  • 36
  • Birthday:
  • 20 April 1982
  • Zodiac sign:
  • ♈ Dashi
Choose star rating

Rating:  4.8 / Votes cast:  1125
Music genres: Pop

Alban Skenderaj is a very famous singer and songwriter. Albani me origjinë është nga Vlora. Babai i tij në atë kohë punonte si oficer dhe i duhej të shpërngulej në Lushnje ku dhe lindi Albani. Pas disa vjetësh ai u kthye prapë në Vlorë ku kreu shkollën e mesme "Halim Xhelo". Ai bëri çmendurinë më të madhe të jetës së tij duke u larguar me një shok në një anije të rastit drejt Italisë, ndërkohë që familjet e tyre nuk udinin asgjë. Atje ai vazhdoi një shkolle për Hoteleri-Turizëm, por e la atë degë sepse për të bërë karrierë i duhej të lëvizte shumë. Me vëllezërit e tij ai hapi një dyqan mobilierish tip antikuarë. Në të njëjtën kohë, ai punonte dhe si infermier terapist pasi kishte bërë një kurs për këtë zanat. Ndërkohe, ai kishte bërë dhe një kurs disa mujor për kitare dhe për kanto. Në Itali, ai merrte shpesh pjesë në konkurse të vogla që zhvilloheshin në qytetin ku jetonte, ku ftonte shpesh çmime. Ndonëse larg Shqipërisë ai i ndiqte aktivitete muzikore që zhvilloheshin këtu. Në dhjetor të 2004 ai provoi të merrte pjesë në festivalin e RTSH-s, por nuk u pranua. Ndërkohe ai kishte dëgjuar për Top-Fest si një konkurs që i jepte shumë këngëtarëve të panjohur të afirmoheshin. Kështu që ai mori pjesë në Top-Fest dy me këngën "Vetëm ty", e cila u pëlqye shumë nga publiku. Zëri dhe teksti i këngës rrëmbyen sa hap e mbyll sytë zërat e shumë adoleshenteve. Me pas ai nxori në treg albumin "Fllad ne shkretëtire" më kënge të kompozuara dhe të shkruara nga vete Albani. Me 3 gusht te po atij viti ai shfaq në televizionet Shqiptare videoklipin e këngës "Thirrje e Dëshperuar". Gjate verës ai ftohet në plot pabe dhe koncerte që mbusheshin plot të rinj që e adhuronin muzikën e tij. Ne këtë mënyre ai arrin të thyeje të gjitha rekordet duke u bërë vip për dhjet muaj. Vitin tjetër ai merr përsëri pjesë në Top-Fest tre por kësaj radhe më në bashkëpunim me grupin kosovar Kthjellu me këngën Dicka që pati të njëjtin sukses dhe fitoi vendin e parë përsëri. Ndërkohë ai u bë ikone publicitare e kompanisë Vodafon dhe erdhi të publiku me videoklipin e këngës Ky Ritëm. Ne vitin 2013 u tregua si nje nga kengetaret meshkuj me romantik duke i propozuar martese te dashures se tij Miriamit ne ishujt Maldive si dhe me kengen "Nese thua po", kenge e cila u bë hit. Ne Nentor te 2014, Albani vendosi te mbante ne Tirane nje koncert recital te titulluar "Tingujt e ditarit tim". E perseriti kete recital edhe ne Kosove (Gjakove dhe Prishtine). Ne nentor te 2015 Albani dhe Miriami per here te pare u bene prinder te nje vajze te quajtur Ameli, e cila ishte frymzimi i Albanit.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.93cm
Pesha: 90 kg
Ngjyra e syve: Kafe
Ngjyra e flokëve: Kafe
Ushqimi i preferuar: Çdo gjë
Muzika e preferuar: Pop rock, blues
Vendi i preferuar për dalje: Depo - Tiranë
Pija e preferuar: Birra
Ngjyra e preferuar: Hiri
Sporti i preferuar: Futbolli
Hobi: Kitara
Stili i veshjes: I thjeshtë
Shpërblimet e fituara: Top Fest 2005, 2006, Video Fest 2007, Kenga Magjike 2012, Top Music Awards 2016 ; Male Artist of the year,Tar Hit of the year,Achievement Award

Në Dhjetor 2005, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Thirrje E Deshperuar".

Në Dhjetor 2005, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Vetem Ty".

Në Prill 2005, Alban Skenderaj merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Vetem Ty".

Në Qershor 2006, Alban Skenderaj & Kthjellu marrin pjesë në VFM 2006 me këngën "Diçka".

Në Prill 2006, Alban Skenderaj & Kthjellu marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Diçka".

Në Dhjetor 2006, Alban Skenderaj merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Eklips", ku doli në vendin e gjashtë.

Në Maj 2008, Alban Skenderaj merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Eklips".

Në Prill 2007, Alban Skenderaj merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Ky Ritem".

Më datë 29 Maj 2008, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Larg Dhe Afer". Me këtë këngë, Alban Skenderaj u paraqit në këto festivale: VFM 2009 (2009), Netët E Klipit Shqiptar 7 (2008).

Në Dhjetor 2008, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Njehere Ne Jete".

Në Dhjetor 2009, Alban Skenderaj & Miriam Cani marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Let Me Die On You".

Në vitin 2008, Alban Skenderaj publikon albumin "Melodi".

Në vitin 2008, Alban Skenderaj publikon albumin "Fllad Ne Shkretirë".

Më datë 2 Gusht 2009, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Wallking Through The Silence".

Më datë 2 Gusht 2009, Alban Skenderaj publikon videoklipin "This Is Your Day". Me këtë këngë, Alban Skenderaj merr pjesë në VFM 2010 në vitin 2010.

Në Dhjetor 2010, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Si Më Parë".

Në Dhjetor 2010, Alban Skenderaj & Miriam Cani marrin pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Ende Ka Shprese".

Në Qershor 2012, Alban Skenderaj merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Mirsevjen Ne Shpirtin Tim".

Në Qershor 2012, Alban Skenderaj merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Mirsevjen Ne Shpirtin Tim".

Në Tetor 2012, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "Mirmengjes".

Në Prill 2013, Alban Skenderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Me Prit Atje".

Në Qershor 2013, Alban Skenderaj merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Mirmengjes".

Në vitin 2011, Alban Skenderaj publikon albumin "Ende Ka Shprese".

Në Nëntor 2012, Alban Skenderaj merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Refuzoj".

Më datë 25 Prill 2013, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Një Ëndërr", në bashkëpunim me Capital T. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më datë 9 Korrik 2013, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Nese Thua Po". Me këtë këngë, Alban Skenderaj u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Më datë 27 Korrik 2013, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Peng", në bashkëpunim me Dj Dalool.

Më datë 22 Gusht 2013, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Mrekulli E Tete", në bashkëpunim me Dr.Mic. Me këtë këngë, Alban Skenderaj merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 1 Mars 2014, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Je Ti". Me këtë këngë, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 22 Maj 2014, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Urat E Jetes".

Më datë 4 Gusht 2014, Alban Skenderaj publikon videoklipin "24 Orë", në bashkëpunim me Young Zerka. Me këtë këngë, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Në Qershor 2016, Alban Skenderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 me këngën "Unë Dhe Ti".

Në Qershor 2016, Alban Skenderaj merr pjesë në Top Music Awards 2016 me këngën "Unë Dhe Ti".

Më datë 7 Maj 2016, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Kam Nevoje", në bashkëpunim me Elinel. Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skenderaj, teksti u shkrua nga Alban Skenderaj, Elinel, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga Foxesfilm. Me këtë këngë, Alban Skenderaj u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2016 (2016), Netët E Klipit Shqiptar 15 (2016).

Më datë 8 Qershor 2016, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Duart Lart". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skenderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skenderaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Elgit Doda. Me këtë këngë, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 8 Korrik 2016, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Engjëll", dedikuar të fejuarës së tij Miriamit. Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skenderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skenderaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga Foxesfilm.

Më datë 23 Mars 2017, Alban Skenderaj & Dalool publikojnë videoklipin "1000 Premtime". Muzika e këngës u punua nga Alban Skenderaj, Dj Dalool, teksti u shkrua nga Alban Skenderaj.

Më datë 13 Korrik 2017, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Nuk Je Vetem". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skenderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skenderaj. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Alban Skenderaj merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 28 Nëntor 2017, Alban Skenderaj & Miriam Cani publikojnë videoklipin "Dhurata". Muzika e këngës u punua nga Alban Skenderaj. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 25 Dhjetor 2017, Alban Skenderaj & Miriam Cani publikojnë videoklipin "More Than A Song".

Më datë 22 Prill 2018, Alban Skenderaj & Dj Sardi publikojnë videoklipin "Imagjino". Muzika e këngës u punua nga Alban Skenderaj, teksti u shkrua nga Alban Skenderaj.

Më datë 8 Maj 2018, Alban Skenderaj publikon këngën "Ping Pong", në bashkëpunim me Mc Kresha. Teksti u shkrua nga Alban Skenderaj dhe Mc Kresha.

Më datë 8 Qershor 2018, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Drejt Suksesit", në bashkëpunim me Noizy.

Më datë 29 Qershor 2018, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Deja Vu", në bashkëpunim me Young Zerka. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production.

Më datë 15 Shtator 2018, Alban Skenderaj publikon videoklipin "Lea". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skenderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skenderaj. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Submissions by:  Kekka    AgNnNesssA    MIRANNS  

Miriam Cani

(His fiancé)

Instagram

Account

Twitter

Account

Facebook

Profile

Add New

Official Profiles


More news about Alban Skenderaj »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018