A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Gënjeshtra

Mëngjeset gdhihen me një gënjeshter të madhe
Aq sa mendojmë se kjo është dita jonë
Gënjejmë në punë plot njerëz me halle
Gënjejmë pa u skuqur e s'na bëhet vonë.

Gënjejmë shokë e miq dhe gruan e tjetrit
Gënjen politika me nenin famëkeq
Mendojmë gënjeshtrën që do i themi Shen Pjetrit
Kur ne të mos jemi në këtë botë për dreq.

Në u përmbystë kjo varkë s'do na ngelin as eshtra
As një të njëmijtat e trupit s'do na ngelin
Do na sulen peshqit të mbushur me gënjeshtra
Se prej qindra vitesh u kemi vënë karremin.

6 Maj 2016

- poezi nga Albi Lushi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019