A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Muzg

Kohë e zezë,njerëz të zinj,
Si re që frynë e shfrynë me shi
Bastexhinj e mostërxhinj
Pjell e ngjiz shekull të ri.

Si hije vijnë e shkojnë si hije,
Me gjak të zi si blozë që nxi,
Sterron në terr nata kur bie
dhe sërish ti,gjysëm njeri.

Ide të zeza,i zi mendimi,
Fjalë si helm,zi e më zi,
Pjalmoset rrena kur lind premtimi,
Si korb i zi në qiellin gri.

Ky mot që ndot nuk ka më shpresë,
Dhe sot sa kot, e ardhmja rri!
Unë si piktor në tabllonë e zezë,
Ngjyrosa stinët,zi e më zi!

#Albi_Lushi. 12 nëntor 2017

- poezi nga Albi Lushi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019