Aleksandër Peçi
Aleksandër Peçi
Aleksandër Peçi
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 72 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 11 Korrik 1951
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Aleksandër Peçi është autor këngësh shumë i njohur. Aleksandër Peçi është një kompozitor shqiptar dhe një nga figurat më të rëndësishme të muzikës klasike shqiptare bashkëkohore. Në vitin 1989 iu dha titulli "Artist i merituar".
Ai u diplomua në Konservatorin Shtetëror në Tiranë (1974) dhe më pas ka punuar si drejtor i Pallatit të Kulturës në Përmet. Nga viti 1979 ai ka qenë drejtor artistik i Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore. Që nga viti 1986 ai është një kompozitor me kohë të plotë. Në vitin 1989 ai kompozoi këngën "Toka e Diellit", e cila fitoi konkursin më të madh të muzikës shqiptare, Festivalin e Kenges ne RTSH. Që nga viti 1992, Aleksandër Peçi jep mësim në Akademinë e Arteve në Tiranë.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 1