Alfons Balliçi
Alfons Balliçi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1941-2015)

  • Ndërroi jetë më:
  • 04-08-2015
  • Vendlindja:
  • ElbasanBiografia

BIOGRAFIA: Alfons Balliçi është një autor këngësh dhe instrumentist i njohur. Padyshim kitaristi më i madh shqiptar dhe muzikanti virtuoz që la një histori të shndritshme pas. Kitara e tij heshti që të dëgjojë dhembjen tonë, të qindra mijë artdashësve, kolegëve dhe ne miqve të tij që e deshëm aq shumë. E deshi kitarën qysh fëmijë, sepse vinte nga një familje muzikantësh e një qytet artdashës. Tingujt e parë të kitarës i dëgjoi prej babait të tij dhe u dashurua pas tyre deri në çastin e fundit. Kishte lindur me fat në ballë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 2