Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ali Podrimja

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  149
(1942-2012)  
  • Vendlindja:
  • Gjakovë 
BIOGRAFIA: Ali Podrimja është një shkrimtar shumë i njohur. Ali Podrimja lindi në Gjakovë ku edhe kaloj rinine. Studjoi gjuhë dhe letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku dhe jetoi tërë jetën. Periudha vendimtare për formimin shpírtëror dhe intelektual të poetit janë vitet pesëdhjetë. Më 1957 botoi poezinë e parë në revistën "Jeta e Re". Ishin vitet kur shqiptarët në Kosovë përjetonin njërin nga terroret me të egra të pushtuesit serb, kohën e aksionit famëkeq për mbledhjen e armëve dhe të shpër...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

18 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Azem Shkreli

Esad Mekuli

Vorea Ujko

Petro Nini Luarasi

Gjergj Fishta

Asdreni

Fatos Arapi

Jeronim De Rada

Odhise K. Grillo

Pjetër Bogdani

Tags: Ali Podrimja


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet