Anahi
Anahi
Anahi
  • Emri i vërtetë:
  • Anahi Giovanna Puente Portilla
  • Vendlindja:
  • Meksikë
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 14 Maj 1983
  • Horoskopi:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Anahi është këngëtare e huaj shumë e njohur. Anahi Giovanna Puente Portilla, e njohur më mirë si Anahi, është një aktore meksikane dhe këngëtare. Ajo e filloi karrierën e saj si një fëmijë e cila ka marr pjesë në disa seri televizive dhe filma, disa prej të cilave kane fituar çmime si Çmimin Ariel dhe Palmën e Artë. Ajo fitoi famë ndërkombëtare, pasi duke luajtur Mia Colucci në Telenovelen Rebelde meksikane, dhe si një anëtare e grupit RBD u nominuan per çmimin Grammy latino-pop. Anahi Giovanna Puente Portilla u lind më 14 maj 1983.Ajo ka një motër me emrin Marichelo, dhe një mbesë me emrin Ana Paula. Kur ajo ishte një fëmijë ajo ishte fytyra e një markë e njohur pije e butë dhe ka regjistruar një këngë të quajtur "Te un besito DiR", e cila u luajt në fund të programeve për fëmijët e përditshme në Channel 5 në Meksikë.Eshte nje person shume i mire dhe me e mira e grupit RBD.ka nxjerr shume albume qe jane shitur shume.Eshte nje yll hollinvudy.Anahi ka luajtur tek seriali me i njohur REBELDE si MIA COLUCCI.Nje vajze e mire,e bukur,e drejte(dhe me e mira).Ka luajtur tek rbd është nje nga te preferuarat e mia gjer me sot sepse i pelqen te bej shoping si mua prandaj me pelqen. Në vitin 1996 ajo nxori albumin e saj të parë të titulluar Anahi. Ajo më vonë ajo lëshoi ne treg një album të titulluar Hoy Manana es (Neser është sot) të cilat përfshinin tek Descontrolándote dhe Corazón bombón de (Zemra bombone). Ajo vazhdoi për të regjistruar dy albume të tjera me titull Anclado en mi Corazón (Ankoruar ne zemren time) dhe Baby Blue (bejbi blu). Suksesi i telenoveles Rebelde nis edhe projektin RBD. Një telenovelë qe formon Grupin muzikor RBD,i përbërë nga protagonistët e telenoveles:Dulce María, Maite Perroni, Alfonso Herrera, Christopher Uckermann e Christian Chávez. Deri më sot,RBD ka bërë 9 albume në studio, duke përfshirë albume në spanjisht, portugalisht dhe anglisht. Ata vizituar mbi 43 vende si ne Meksikë, Amerikën e Jugut, Serbi, Rumani, Shtetet e Bashkuara, dhe Spanje, kane kënduar në 116 qytete, dhe shitur 57 milionë kopje dhe 2 milionë DVD në mbarë botën që nga viti 2004. Në vitin 2006, pas suksesit të RBD, Anahi-lëshuar albumin e saj solo, Baby Blue, nën emrin Una Solitario Rebelde en (Nje rebele e vetme). Më 25 nëntor, 2008, Anahi dhe Dulce María bashkëpunuan me Tiziano Ferro në një këngë të quajtur "El Regalo Mas Grande"(Dhurata me e madhe). Në prill 2009, Anahi nisi nje faqe zyrtare njoftimin solo albumin e saj të cilat do të jenë nga më 24 nëntor, 2009. Ajo debutoi solon e saj të parë të vetme nga RBD, me titull "Mi Delirio," në 2009 Premios Juventud në Miami, Florida. Ajo u lirua për shkarkim digital më 18 gusht, 2009. Ajo më vonë mbajti 10 koncerte si pjesë e Tour Promo Anahi për të promovuar vetëm dhe albumin.Ka bere shume festivale Live me grupin e saj RBD.Koncerti ne rio ka qene me i suksesshmi nder koncertet e tjere. Motra e verete e anahit eshte xhensila anahi eshte e cmendur pas xhensiles.Anahi eshte kengetarja dhe aktorja me e mire dhe e bukur e kohes xhensila giovana puente portilla eshte motra e vertet e anahit anahi vetem xhensilen do? Në vitin 2006, Anahi hap dyqanin e veshjeve te saj në Meksikë i quajtur Anahi Botërore. Në vitin 2007, një version i Anahi Barbie Doll u lirua, bazuar në karakterin e saj në Rebelde. Anahi dhe bashkë-yll Christopher Uckermann(Diego RBD), kishte një romancë të shkurtër gjatë filmimin e Rebelde, por u ndane pas 10 muajsh. Anahi u ndesh me një çrregullim të rëndë të te ngrenit dhe ishte në prag të vdekjes. Në vitin 2008, me mbështetjen e Televisa, Anahi filloi një fushatë për ndërgjegjësimin anoreksi-Bulimia. Në vitin 2006, administrata tatimore i Meksikës ngriu karten e llogarive bankare Anahi si një masë parandaluese, sepse ata besonin aktorja ishte e përfshirë në mashtrimin me taksat. Në vitin 2008, pas marrjes së çështjes në gjykatë, Anahit i janë dhënë llogaritë e saj prapa, dy me Banamex dhe dy në Scotiabank.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 1