Anjeza Shahini
Anjeza Shahini
Anjeza Shahini
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Britania e Madhe
  • Mosha:
  • 36 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 4 Maj 1987
  • Horoskopi:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Anjeza Shahini është këngëtare shumë e njohur. Ajo u zbulua në Talent Show-n e parë shqiptar "Ethet e Së Premtes", në edicionin e parë të cilin Anjeza arriti ta fitojë pas disa javësh konkurrim.

Në vitin 2002, Anjeza Shahini shpallet fituese në Ethet E Së Premtes 1.

Në Dhjetor 2003, Anjeza Shahini merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Imazhi Yt". Vajza 17 vjeçare u paraqit ne Festival se bashku me 29 pjesëmarrës te tjerë. Aty ajo konkurroi dhe pas fazës gjysem finale srriti te fitoje çmimin e pare nëpërmjet votimit të publikut. Ne natën e fundit te festivalit 20 dhjetor 2003, Adi Krasta dhe Ledina Celo, prezantues se evenimentit, i dorëzuan Anjezes biletën e shumëpritur për ne gjysmëfinalet e Eurovizionit qe do te mbahej ne 12 maj 2004 ne Stamboll.

Ajo ne vitin 2004 përfaqësoi Shqipërinë për here te pare ne Eurovizion me këngën Imazhi Yt, dhe arriti pozicionimin me te larte deri me sot ne këtë kompeticion. Pasi kaloi me sukses fazën gjysmëfinale, këngëtarja tashme 18 vjeçare beri një prezantim mese dinjitoz ne finale dhe ne përfundim te votimit u rendit e shtata. Pas kësaj eksperience mbreslenese karriera e Anjezes vazhdoi te rritet edhe me tepër.

Më datë 13 Tetor 2004, Marigona & Anjeza Shahini publikojnë videoklipin "Mes Nesh". Kënga u orkestrua nga Darko Dimitrov. Me këtë këngë, Marigona & Anjeza Shahini u paraqitën në këto festivale: VFM 2005 (2005), Zhurma Show 2004 (2004).

Në Qershor 2005, Marigona & Anjeza Shahini marrin pjesë në VFM 2005 me këngën "Mes Nesh".

Në Dhjetor 2005, Anjeza Shahini merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Pse Ndal".

Ne vitin 2005, ajo firmosi një kontrate me një menaxhues artistesh me baze ne Vjene, duke shpresuar për një karriere ndërkombëtare. Ajo ndërmori një pushim nga karriera muzikore për te vazhduar studimet e saj ne Austri. Rikthimi i saj ishte i bujshëm, pas dy vjet mungese ne vitin 2007 ishte në "Këngët e Shekullit 2" ne TvKlan.

Në Nëntor 2007, Anjeza Shahini merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Nxenesja Me E Mire", e cila u klasifikua e katërta.

Në Dhjetor 2009, Anjeza Shahini merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Erdhi Momenti".

Në Maj 2010, Anjeza Shahini merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Lote Pendimi".

Në vitin 2008, Anjeza hedh ne treg albumin e saj te pare “Erdhi Momenti” I cili deri tani është pritur shume mire nga publiku shqiptar.

Në Dhjetor 2009, Anjeza Shahini merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Ne Pasqyre".

Më datë 5 Shtator 2011, Anjeza Shahini & Dren Abazi publikojnë videoklipin "Ti Dhe Une". Muzika e këngës u punua nga Dren Abazi, teksti u shkrua nga Antigona Qena. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Anjeza Shahini & Dren Abazi u paraqit në këto festivale: VFM 2012 (2012), Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Top Fest 8 (2011).

Më datë 5 Gusht 2012, Anjeza Shahini publikon videoklipin "Te Desha Shume". Me këtë këngë, Anjeza Shahini merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Dhjetor 2012, Anjeza Shahini merr pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "Love".

Më datë 8 Mars 2014, Anjeza Shahini publikon videoklipin "Uje Ne Shkretetire". Muzika e këngës u punua nga Mario Deda, teksti u shkrua nga Olti Curri. Videoklipi u prodhua nga Id Video Production. Me këtë këngë, Anjeza Shahini merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Më datë 8 Shtator 2014, Anjeza Shahini publikon videoklipin "Magnet". Muzika e këngës u punua nga Mario Deda, teksti u shkrua nga Big Basta. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Në Nëntor 2014, Anjeza Shahini merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Energji".

Më datë 15 Janar 2015, Anjeza Shahini publikon videoklipin "Dashuria E Bjeshkëve Të Nemuna 2".

Më datë 12 Mars 2023, Ani and The Cranes publikon videoklipin "State Of Mind".

Më datë 26 Maj 2023, Ani + The Cranes publikon videoklipin "In Hell".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Anjeza Shahini »

Komente 5