Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Arash
  • Emri i Vërtetë:
  • Alex Arash Labaf
  • Vendlindja:
  • Tehran 
  • Mosha:
  • 42 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 23 Prill 1977
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3
Këndon kryesisht: pop

Arash është këngëtar i huaj shumë i njohur. Alex Arash Labaf është një këngëtar, artist dhe producent iranian-suedez. Arash Labaf ka lindur në Teheran, Iran. Në moshën dhjetë, ai dhe familja e tij u zhvendosën në Suedi, ku ai ende jeton. Në një intervistë me BBC Persian Television, ai ka përmendur se nëna dhe babai i tij janë nga qytetet iraniane të Shirazit dhe Isfahan, respektivisht. Gjithashtu në një nga intervistat e tij, ai deklaroi se gjyshi i tij i madh është iranian Azerbajxhan. Në një intervistë me Arash theksoi: "Gjyshi im ishte një Azerbajxhan kështu që gjithmonë ndjeva rrënjët e mija Azerbajxhane". Arash ka thënë se arsyeja që ai zgjedh të këndojë në gjuhën e tij amtare është për shkak të "lidhjes së thellë me Iranin dhe kulturën persiane". Albumi i tij debutues, Arash, u lirua nga Suedia Warner Music në qershor 2005, pasi kishte mbaruar kolegjin. Njësitet e tij, "Boro Boro" dhe "Temptation" (duke shfaqur Rebecca) e bënë atë në listat e hitit në mbarë Evropën dhe videot e tyre përkatëse morën pjesë në më shumë se 20 shitore MTV në të gjithë botën. Përveç sukseseve në listat muzikore të vendeve të tij, domethënë Suedisë dhe Iranit, këngëtari dhe producentja Arash e shitjes së platinës ka pasur hitet në Listat e Europës Lindore dhe Juglindore si Rusia, Ukraina, Greqia, Bullgaria, Polonia, Hungaria Gjeorgjia, Armenia, Azerbajxhani, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Rumania, Turqia dhe në listat e muzikës aziatike si në Taxhikistan, Kazakistan, Afganistan, Uzbekistan dhe në të gjithë vendet arabe të Lindjes së Mesme. Njëshe e tij kanë hartuar shumë herë në listat zvicerane dhe finlandeze dhe ai është veçanërisht i famshëm në Poloni. Kënga e tij "Boro Boro" u shfaq në filmin indian Bollywood Bluffmaster!. Të dhënat e Arash janë certifikuar në 5 vende: albumi i tij Arash në Gjermani, Rusi, Slloveni dhe Greqi dhe i vetmi "Boro Boro" në Suedi. Kjo këngë ishte gjithashtu e paraqitur në Hindi Bollywood film Bluffmaster! dhe ai ishte Artistja e muajit në MTV Indi. Rebecca Zadig dhe Arash në një koncert në Las Vegas, dhjetor 2008. Helena nuk mori pjesë në videoklipin muzikor të "Pure Love", edhe pse zëri i saj u përdor në të. Video u luajt nga Arash, së bashku me mbretëreshën e bukurisë venezueliane, Marianne Puglia. Arash ka prodhuar së bashku me Thomas G: djalin, Robert Uhlmann dhe Johan Bejerholm hyrjen suedeze në Eurovision Song Contest 2010 "Allt jag vill ha", që u realizua nga Josefine Ridell. Aysel dhe Arash në dhomën e gjelbër gjatë konkursit të këngës 2009 në Eurovision në Moskë. Në fillim të vitit 2009, u zbulua se hyrja e Azerbajxhanit për Eurovision Song Contest 2009 do të ishte kënga "Always" (Gjithmonë), e cila u shkrua dhe u kompozua nga Arash. Kënga u krye nga Aysel Teymurzadeh dhe Arash në një duet në gjysmëfinalen 2 të garës në Eurovizion. Kënga e kualifikuar për finalen e garës së Këngës në Eurovision, e cila u zhvillua më 16 maj 2009, dhe u rendit e treta. Labaf u martua me të fejuarën e tij të gjatë, Behnaz Ansari, në Dubai në maj 2011.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Finalist në

EurovisionKomente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet