Arben Duka Poezi
Arben Duka

Tema: Poezi Për Atdheun


Greket

c'jane ata ne ate breg
ububuja qenkan grek
kujdes cuna mos ju kapin
se pastaj ju rruajne trapin

ra nje shi vendin e lau
c'pati greku qe na shau
kerkon te na uli pjacen
grek o grek te........racen

mu te kryqi ku u lute
pandehe se na e fute
o haleja i halese
i paturp e i pabese

ca ushtare kur po kendonin
ne orgazem po kalonin
shanin turq edhe shqiptare
sdi pse ndiheshin krenare

dhe i donin zorret tona
per oshkure per nallona
pse keshtu o cipeplasur
shume urrejtje paske pasur

me ngadale e me avash
sa te behet keci dash
je i lutur te na hash
ca prodhon zorra e trashe

o surrati me nallona
nuk i nxjerr dot zorret tona
ndaj rri urte ne ate prak
se ka bere cecua bicak

po neve jemi ketu
me te vjeter dhe nga ju
dhe se cajme trapin hic
kur na shan nje palo pic

grek o grek o kryehorr
e ndien veten superior
ke harruar historine
Vangjel Zhapen e Aline

kishte Zhapa ne oborr
njemije greker sherbetor
kish Aliu ne Janine
fronin dhe Vasiliqine

kapedanet shqipetare
me flori dyfekun lare
vec me kenget e dyfekut
pavaresine i sollen grekut

lih or lih duke kenduar
por historia eshte shkruar
vule e bardhe mbi te zeze
qe nga Vjosa ne Preveze

se ne jemi ketu
me te vjeter dhe nga ju
ndaj mos lihni, hingellini
se ca borxhe na i kini

historia e vertete
s'eshte vetem dhjete vjete
qe erdhem aty te ju
se ca halle kish ketu

po hallet tona do te treten
vec kujtime do te mbeten
po edhe ne o grek dikur
te dhame buke e te dhame grure

ndryshe flet e ndryshe ben
kali i trojes u be qen
qen-zagar perjashta dhembet
te ha e te nduk nga kembet

vete na ngave nuk te ngame
pisllekun te gjithe e pame
te pergjigjem o andart
me monedhe te barabarte

provoje more hale
dac me turkun dac me ne
provoje o bir putane
te lesh breket kesaj ane

mos harro o horri i horrit
drurin e 4 shtatorit
ju ..... , e prape s'u ngopet
perpara ju vume si lopet

ne vertete jemi te gurte
po nuk jemi aq te urte
do me,te shajme o mavie
edhe me liber shtepie

morali yt s'mund te ngjallet
kur me kenge andarti tallet
me turkun e Shqiperine
qe te mundim me peshtyme

se ne jemi te sprovuar
historia na ka shkruar
kur s'kishim buke, more mut
hanim zjarr edhe barut

na ngave ndaj te ngame
keshtu ditem ,keshtu thame
grek-ushtar kokegorice
ec na puth ne prapanice

grek-ushtar kokethumbi
fjala vret me shume se plumbi
serish reston do ta marresh
por kjo s'eshte nje pune ushtaresh

c'jane ata qe shkojne lart
o-bo-bo qenkan andarte
i jane sulur shqipetarit
qe ti hane majen.....

ne o grek e thame tonen
mor ta ...... Kina nonen
kruhu me djemte e SHQIPERISE
po s'ti ......gjith robt e shpise

- Poezi nga Arben Duka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Më shumë nga Arben Duka


Komente 2